Najważniejsze pytania i odpowiedzi w sprawie dofinansowania
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na swojej stronie internetowej odniosło się do kluczowych zagadnień w temacie dofinansowania z FGŚP, a oto one.
Kiedy można objąć pracownika przestojem ekonomicznym?
Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie musi spełniać szereg wymagań ustawowych, m.in.:
- musi u niego nastąpić spadek obrotów gospodarczych na zasadach określonych w ustawie,
- nie może posiadać zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS,
- nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w porozumieniu ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracowników. Kopię porozumienia załącza się do wniosku składanego do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP).
Co oznacza „obrót gospodarczy” w przepisach o dofinansowanie?
Ustawa tarcza antykryzysowa pod pojęciem obrotu gospodarczego uznaje spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów może być wykazany na 2 sposoby:
- jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego lub
- jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.
Decyzja w tej kwestii należy do przedsiębiorcy.
Czy obroty firmy muszą być liczone od pierwszego dnia danego miesiąca?
W rozumieniu ustawy nie musi to być miesiąc kalendarzowy, ale także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, a więc może to być inny dzień niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego.
Zgodnie z tym co można przeczytać na stronie MRPiPS metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu ilościowym powinien wypracować przedsiębiorca indywidualnie. Powinien mieć jednak na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Kiedy przedsiębiorca będzie musiał zwrócić świadczenie?
Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie z FGŚP musi pamiętać o każdorazowym powiadamianiu WUP w ciągu 7 dni roboczych o powstaniu okoliczności, które mają wpływ na wysokość uzyskanego wsparcia.
Środki, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek WUP. Może tak się zdarzyć jeżeli w okresie przestoju ekonomicznego pracownicy podejmą pracę.
Również w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie wypowiedziana przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, jak również jeżeli otrzymane środki zostaną wykorzystane niezgodnie z warunkami umowy podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca odmówi poddania się kontroli ma obowiązek zwrócić 100% dofinansowania wraz z odsetkami za zwłokę.
Czy skierowanie pracownika objętego przestojem na kilka dni pracy w ciągu miesiąca oznacza konieczność zwrotu dofinansowania?
W takiej sytuacji przedsiębiorca zwraca jedynie część otrzymanego dofinansowania bez odsetek za zwłokę. Przedsiębiorca powinien o tym fakcie powiadomić dyrektora WUP w terminie 7 dni.
Jak długo można stosować rozwiązania ze specustawy związane z czasem pracy?
Wnioski o świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP można składać do 27 września 2020 r.
Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń w czasie przestoju ekonomicznego? – przeczytaj.