Powrót

Formalności związane z wnioskiem o interpretację podatkową

wniosek o interpretację podatkową

Czy wiesz jak złożyć i napisać wniosek o interpretację podatkową? Przeczytaj jak go wnieść i ile wynosi opłata za wydanie pisemnej interpretacji podatkowej oraz jakie są formalności związane z wydaniem interpretacji.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W przypadku problemów z interpretacją przepisów podatkowych warto zasięgnąć porady u źródła – każdy podatnik może zwrócić się z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej, która ma obowiązek odpowiedzieć na zadane pytania.

Jak i gdzie wysłać wniosek o interpretację podatkową?

Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na adres:

ul. Teodora Sixta 17,

43-300 Bielsko-Biała

lub drogą elektroniczną przez portal podatkowy lub e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.

Wzór wniosku można pobrać ze strony http://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wydawanie-interpretacji. Ale najlepiej jest korzystać z gotowych formularzy wniosków o interpretację, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów na stronie www.kis.gov.pl.

Ile wynosi opłata za wniosek?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek bankowy KIS. Numer rachunku bankowego jest również umieszczony na wzorach wniosków ORD-IN, w części „F. Wysokość, sposób uiszczenia i zwrotu opłaty”.

W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Następstwa wysłania wniosku o interpretację podatkową

KIS w ciągu trzech miesięcy do otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku wydaje interpretację. W związku z epidemią koronawirusa trzymiesięczny termin na ustosunkowanie się do przedstawionego stanowiska we wniosku został wydłużony do 6 miesięcy.

Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z interpretacją podatkową wówczas przysługuje mu prawo do wniesienia skargi. Skargę wnosi się za pośrednictwem dyrektora KIS do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia interpretacji. Dyrektor KIS będzie mógł w ciągu 30 dni zmienić z urzędu interpretację, uwzględniając skargę do sądu administracyjnego. Jeśli KIS nie wyda interpretacji w ustawowym terminie oznacza to, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Czego wniosek nie powinien dotyczyć?

Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną nie mogą być m.in. przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych, a także zakres spraw właściwy dla Wiążących Informacji Stawkowych. Jeżeli przedstawione we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, wydaje się postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanych we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który nie spełnia ww. wymogów pozostawia się bez rozpatrzenia.

Wyszukiwarka interpretacji podatkowych

Pomocnym narzędziem dla przedsiębiorców przy pisaniu wniosków o interpretacje będzie na pewno wyszukiwarka interpretacji podatkowych udostępniona przez Ministerstwo Finansów.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość