|
|
3 minut czytania

Freelance na żądanie? Gig economy ma się coraz lepiej

Praca od zlecenia do zlecenia, czyli tzw. gig economy ciągle spotyka się z krytyką z powodu niepewności, z jaką się wiąże, ale od zmian nie już ma odwrotu. Tym bardziej, że freelance od dawna nie ogranicza się do dorabiania na Uberze. Firmy coraz częściej szukają w ten sposób specjalistów, którzy mogą wypełnić luki kompetencyjne niemal we wszystkich już obszarach.

ifirma.pl - księgowość

Praca od zlecenia do zlecenia, czyli tzw. gig economy ciągle spotyka się z krytyką z powodu niepewności, z jaką się wiąże, ale od zmian nie już ma odwrotu. Tym bardziej, że freelance od dawna nie ogranicza się do dorabiania na Uberze. Firmy coraz częściej szukają w ten sposób specjalistów, którzy mogą wypełnić luki kompetencyjne niemal we wszystkich już obszarach.

Praca od zlecenia do zlecenia

Niedawny raport McKinsey wykazał, że branże oparte na wiedzy i kreatywne zawody są największymi i najszybciej rozwijającymi się segmentami gig economy. Firmy zatrudniają ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją, bezpieczeństwem cybernetycznym, zarządzaniem przepływami pieniężnymi albo trendami w nowych technologiach. Dla takich specjalistów etat nie jest już żadnym magnesem, bo stabilność zapewniają im unikalne kompetencje.

Z raportu McKinsey Global Institute wynika, że nawet 162 milionów ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych – lub 20 do 30 procent populacji w wieku produkcyjnym – wykonuje jakąś formę pracy na zlecenie. Dla niektórych jest to wybór i podstawowe źródło utrzymania (tak wskazało 30 proc., czyli 49 milionów respondentów), a dla innych smutna konieczność spowodowana brakiem etatowych ofert (16 proc., czyli 26 milionów). Pierwsi, oczywiście, są ze swojej sytuacji zadowoleni. Reszta zwyczajnie nie ma innego wyboru.

Od zmian nie ma jednak odwrotu. Napędzają je nie tylko firmy takie jak Lyft, Uber, czy Airbnb, które umożliwiają bezpośrednie i błyskawiczne połączenia między klientami a usługodawcami, ale też – oczekiwania firm i pracowników.

  • 55% organizacji twierdzi, że wewnątrz nie znajduje wszystkich poszukiwanych kompetencji.
  • Firmy, które posługują się tradycyjnymi metodami rekrutacji, nie mają szans na pozyskanie kluczowych umiejętności – nie z powodu niewystarczających zasobów HR-owych (tylko 22% zgłasza to wyzwanie), ale dlatego, że umiejętności te są konkurencyjne i kosztowne.
  • 48% firm w uzupełnieniu luki kompetencyjnej widzi największe wyzwanie, warunkujące utrzymanie ich biznesowej pozycji.
  • Freelance a etat

    Pracownicy, dla których freelance jest wyborem, również czerpią – także pozafinansowe – korzyści ze swojej sytuacji. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek w Wielkiej Brytanii osiągają wyższe wyniki, jeśli chodzi o ocenę swojego dobrostanu psychicznego niż pracownicy etatowi. Nie ogranicza ich bowiem m.in. grafik ustalony odgórnie przez szefa i długie dojazdy do pracy, przez które tracą swój wolny czas. Nawet badanie przeprowadzone wśród londyńskich kierowców Ubera wskazało, że – mimo że zarabiają oni mniej niż większość londyńczyków – bardziej cieszą się życiem.

    Pracownicy tradycyjni tymczasem narażeni są stres wynikający z niskiego poczucia własnej autonomii. A to też problem dla firm. Problemy wynikające ze złego stanu zdrowia psychicznego kosztują brytyjskich pracodawców ok. 91 dni roboczych każdego roku. Szacuje się, że w USA ok. 193 miliardów dolarów przepada z powodu psychicznej niewydolności pracowników.

    Nie znaczy to oczywiście, że samozatrudnienie nie ma wad. Zamiast jednak binarnego podejścia, w którym jest ono przedstawione albo dobrze, albo źle, przydałaby się uważna analiza. Bo na powrót do reguł sprzed internetowej rewolucji nie ma już ani szans ani – co widać coraz bardziej, chęci.

    UWAGA

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

    Autor ifirma.pl

    Zespół IFIRMA

    Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

    Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

    W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

    Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Cała firma
    w jednym miejscu?

    Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

    już od 149zł/mies.
    Zleć księgowość

    Może te tematy też Cię zaciekawią

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie