Blog ifirma.pl

Jak odwołać się od decyzji urzędu skarbowego?

|
|
2 minut czytania
Gdy przedsiębiorca stwierdzi, że decyzja wydana przez urząd skarbowy narusza jego interesy lub przy jej wydaniu naruszone zostały zasady postępowania, może on odwołać się od decyzji US. Gdzie należy szukać pomocy w takim wypadku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Gdy przedsiębiorca stwierdzi, że decyzja wydana przez urząd skarbowy narusza jego interesy lub przy jej wydaniu naruszone zostały zasady postępowania, może on odwołać się od decyzji US. Gdzie należy szukać pomocy w takim wypadku?

Odwołanie od decyzji US – KROK 1 – Naczelnik US

W celu odwołania się od decyzji urzędu skarbowego, w pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien złożyć pismo bezpośrednio do naczelnika tego US (w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji – sprawdź, jak liczyć terminy podatkowe). Naczelnik ma bowiem prawo do zapoznania się z zarzucanymi mu nieprawidłowościami. Może się też okazać, że uzna on odwołanie podatnika i ponownie wyda decyzję, tym razem przychylną dla przedsiębiorcy.

Odwołanie od decyzji US – KROK 2 – Izba Skarbowa

Jeżeli naczelnik US nie uzna odwołania podatnika, powinien on w ciągu 14 dni od daty jego złożenia przekazać pismo wraz z kompletem akt do izby skarbowej. Na tym etapie dyrektor IS ma dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Termin ten, z uzasadnionych powodów, może ulec wydłużeniu (podatnik powinien zostać poinformowany o tym fakcie).

Odwołanie od decyzji US – KROK 3 – WSA

W sytuacji, gdy dyrektor izby skarbowej podtrzyma decyzję naczelnika US, przedsiębiorca ma prawo zaskarżyć ją w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA). Może on to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji. Co ważne, wniosek taki należy złożyć bezpośrednio do izby skarbowej, w której złożono odwołanie. By możliwe było podjęcie postępowania w sprawie skargi, podatnik powinien opłacić wpis stosunkowy (jeżeli sprawa dotyczy należności pieniężnych) lub stały (w pozostałych przypadkach). Zapłata powinna zostać uiszczona najpóźniej na wezwanie WSA w określonym przez niego terminie – w przeciwnym wypadku skarga zostanie oddalona. Wyrok WSA uznający skargę podatnika jest wydawany w formie ustnego ogłoszenia, a następnie w ciągu 14 dni powinien zostać sporządzony na piśmie. Jeżeli natomiast skarga zostanie oddalona, wówczas by uzyskać uzasadnienie przedsiębiorca powinien złożyć stosowny wniosek w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Odwołanie od decyzji US – KROK 4 – Skarga kasacyjna do NSA

Jeżeli również WSA podtrzyma decyzję organu podatkowego, przedsiębiorca ma prawo złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. By było to możliwe, musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:
 • musi dojść do naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
 • musi dojść do naruszenia przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie