Powrót

Jak rozliczyć fakturę za książki wystawioną przez Amazon ze stawką 5%

faktura od Amazon - stawka 5%

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Definicja WNT

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się przede wszystkim nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT).

Dodatkowe warunki wystąpienia WNT, które określa art. 9 ust. 2 ustawy o VAT: Nabywcą towarów ma być podatnik, a nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika lub nabywcą towarów ma być osoba prawna niebędąca podatnikiem, jak również podatnikiem ma być podmiot dokonujący dostawy towarów.

Cechą charakterystyczną WNT jest zatem wysyłka lub transport towarów między państwami członkowskimi UE. Do WNT nie dochodzi zatem, jeżeli nabywane towary nie są wysyłane lub transportowane między państwami członkowskimi, zwłaszcza jeżeli towary są wysyłane lub transportowane do polskich podatników z Polski.

Przykład 1:

Książki są wysyłane do Polski, do polskiego nabywcy z innego państwa członkowskiego – w związku z powyższą definicją należy rozliczyć WNT.

Przykład 2:

Książki do polskiego nabywcy są wysyłane z Polski – do rozliczenia z tytułu WNT nie dochodzi. Taki zakup będzie stanowił zakup krajowy, który uprawnia do odliczenia podatku z dokumentujących go faktur. Przemawia za tym fakt, że Amazon na wystawianych fakturach nalicza VAT według stawki 5% (a więc obowiązującej dla książek w Polsce). Nie bez znaczenia jest również to, że w październiku 2014 r. Amazon otworzył dwa centra logistyczne w Polsce.

Z uwagi na skomplikowaną strukturę działalności firmy Amazon, przed zaksięgowaniem warto dokładnie sprawdzić dane znajdujące się na fakturze. Trzeba upewnić się skąd została wysłana konkretna książka.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. ifirma.pl

    Na pytania z zakresu podatków i księgowości aktywnych użytkowników serwisu ifirma.pl odpowiadamy mailowo, przez czat, bądź telefon. Dane kontaktowe podane są na naszej stronie głównej: http://www.ifirma.pl. Jeżeli jeszcze nie jesteś użytkownikiem serwisu ifirma.pl zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i założenia konta.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość