Jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego z darowizny?

sprzedaż samochodu - prywatnie czy w działalności

Są różne metody pozyskania środka trwałego do działalności – od tradycyjnego nabycia, przez aport, budowę, a nawet otrzymanie w formie darowizny. W zależności od tego, w jaki sposób przedsiębiorca wszedł w posiadanie danego składnika majątku, jego sprzedaż może rodzić nieco inne konsekwencje na gruncie podatku dochodowego. Jak w takim razie należy rozliczyć sprzedaż środka trwałego otrzymanego w formie darowizny?

Są różne metody pozyskania środka trwałego do działalności – od tradycyjnego nabycia, przez aport, budowę, a nawet otrzymanie w formie darowizny. W zależności od tego, w jaki sposób przedsiębiorca wszedł w posiadanie danego składnika majątku, jego sprzedaż może rodzić nieco inne konsekwencje na gruncie podatku dochodowego. Jak w takim razie należy rozliczyć sprzedaż środka trwałego otrzymanego w formie darowizny? Jak powinna przebiegać jego późniejsza amortyzacja?

Otrzymanie środka trwałego w formie darowizny a amortyzacja

By nieodpłatne otrzymanie środka trwałego można było uznać za darowiznę, muszą wystąpić następujące okoliczności:

  • przekazanie danego środka trwałego nie posiada związku z żadną inną umową cywilną,
  • darczyńca nie otrzymuje żadnych korzyści materialnych z przekazania,
  • oświadczenie darczyńcy zostało sporządzone w formie właściwej dla darowizny,
  • obdarowany przyjął darowiznę (na ten fakt najlepiej jest posiadać pisemne potwierdzenie).

Co ważne, środek trwały otrzymany w formie darowizny powinien być przyjęty do ewidencji ŚT oraz poddany amortyzacji (w tym celu, jeśli umowa darowizny nie określa jego wartości, należy dokonać wyceny). Od początku 2018 roku możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od takiego składnika majątku do kosztów uzyskania przychodów zależy od tego, czy darowizna korzystała ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn. Jest to spowodowane zmianą brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT. Jeśli darowizna korzystała ze zwolnienia, wówczas od stycznia 2018 roku odpisy amortyzacyjne od takiego składnika majątku nie mogą stanowić kosztu podatkowego.

Sprzedaż środka trwałego otrzymanego w formie darowizny

Sposób rozliczenia sprzedaży środka trwałego otrzymanego w formie darowizny nie będzie w znaczący sposób różnić się w zależności od tego, czy przedsiębiorcy przysługiwało prawo do zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych. W obu przypadkach powinien on wystawić fakturę, na podstawie której każdorazowo ma obowiązek ująć przychód w kol. 8 KPiR (pozostałe przychody). Jednocześnie w kol. 13 KPiR (pozostałe wydatki) może on ująć niezamortyzowaną część środka trwałego uzyskanego w formie darowizny (patrz: przykład poniżej) – nawet jeśli wcześniej nie zaliczał on do kosztów podatkowych dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Przykład – jak wyliczyć niezamortyzowaną część ŚT?

Wartość początkowa komputera otrzymanego w darowiźnie: 4 000 zł

Początek amortyzacji: 06.2017

Roczna stawka amortyzacji: 30%

Sprzedaż komputera: 06.2018

Obliczenia:

Miesięczna amortyzacja: 4 000 zł x 30% / 12 = 100 zł

Dotychczas zamortyzowana część: 13 m-cy x 100 zł = 1 300 zł

Niezamortyzowana część: 4 000 zł – 1 300 zł = 2 700 zł

Sprawdź, jak rozliczyć darowiznę!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość