Blog ifirma.pl

Kontrola z urzędu skarbowego w zakresie podatku VAT

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorca zakładając firmę musi się liczyć również z możliwością kontroli ze strony wielu urzędów. Najczęściej występującą kontrolą są „czynności sprawdzające” w zakresie podatku VAT. Kontrola z urzędu skarbowego w zakresie podatku VAT – przyczyny oraz zakres kontroli. Dowiedz się więcej na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorca zakładając firmę musi się liczyć również z możliwością kontroli ze strony wielu urzędów. Najczęściej występującą kontrolą są „czynności sprawdzające” w zakresie podatku VAT. Kontrola z urzędu skarbowego w zakresie podatku VAT – przyczyny oraz zakres kontroli. Dowiedz się więcej na ten temat.

Najczęstsze przyczyny wywołujące kontrolę z zakresu podatku VAT:

  1. wykazywanie przez podatników dużo większych niż zazwyczaj kwot podatku do zwrotu, szczególnie w przyśpieszonym terminie,
  2. wykazywanie dużych zakupów środków trwałych i żądających bezpośredniego zwrotu znacznych kwot,
  3. deklarowanie przez podatnika nadzwyczaj wysokiego podatku naliczonego i małej sprzedaży,
  4. składanie wielu korekt deklaracji podatkowej,
  5. sprawdzenie wywiązywania się przez podatnika z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących,
  6. wykazywaniem dużych kwot transakcji wewnątrzwspólnotowych,

Zakres kontroli VAT

Do typowych czynności kontrolnych wykonywanych w ramach postępowania kontrolnego należą:
  1. sprawdzenie zgodności kwot ujętych w deklaracji z zapisami w rejestrach VAT,
  2. sprawdzenie zgodności zapisów w rejestrach VAT z dokumentami źródłowymi (fakturami),
  3. kontrola dokumentów źródłowych pod względem spełnienia wymogów formalnych,
  4. kontrola prawidłowości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego: np. usługi budowlane lub roboty budowlano-montażowe, zaliczki,
  5. prawidłowe dokumentowanie zmniejszenia obrotu – zwroty towaru przez osobę fizyczną – czy kontrolowany posiada oryginał paragonu, kartę gwarancyjną lub protokół uznania reklamacji, lub potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę – firmę,
  6. sprawdzenie prawidłowości stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług,
  7. kontrola stosowania właściwych stawek podatkowych,

Kontrola VAT – najczęstsze błędy

  1. przedwcześnie odliczany podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w stosunku do których prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (np. faktury za telefon),
  2. odliczanie podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych,
  3. odliczanie podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych od samochodów osobowych,
  4. odliczenie podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych,
  5. odliczanie podatku naliczonego z tytułu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych.
Od roku 2013 dojdzie prawdopodobnie jeszcze jeden błąd popełniany przez podatnika najczęściej, mianowicie nie wyksięgowanie z ewidencji zakupów VAT nieopłaconych faktur kosztowych, gdy minie 150 dzień od wyznaczonego terminu płatności.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie