Korekta faktury w podatku VAT in plus w transakcjach zagranicznych

korekta faktury in plus w transakcjach zagranicznych

Przeprowadzasz transakcje zagraniczne? Sprawdź, w jakich okresach księgować faktury korygujące in plus.

Korygowanie transakcji handlowych niejednokrotnie sprawia przedsiębiorcom wiele problemów. Korekty faktur wystawianie są zarówno dla transakcji krajowych, jak i zagranicznych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do rozliczania faktur korygujących in plus, które obejmują transakcje zagraniczne.

Korekta in plus w WNT, WDT i eksporcie

W przypadku transakcji WNT i eksportu obowiązują takie same zasady, jak w transakcjach krajowych, jeżeli chodzi o korekty in plus.

Korekta faktury w WNT będzie wyglądała następująco:

  1. Jeżeli przyczyna korekty była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, wówczas faktura korygująca musi być ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w WNT, będzie dokonana korekta wsteczna.
  2. Jeśli natomiast korekta faktury spowodowana jest przyczynami, które powstały po wystawieniu faktury pierwotnej, mamy do czynienia z korektą bieżącą.

Taka sama zasada obowiązuje przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i eksporcie. Jednak w przypadku tych transakcji zwiększenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały faktury pierwotne. Wprowadzenie takiego zapisu do ustawy VAT jest spowodowane tym, że przy eksporcie towarów i WDT mogą powstać sytuacje, w których rozliczenie transakcji w podatku VAT będzie miało miejsce później niż dostawa towarów. Przyczyna korekty faktury in plus może powstać wcześniej niż obowiązek wykazania faktury pierwotnej w JPK_V7, dlatego doprecyzowano w ustawie, że korekta nie może być ujęta wcześniej niż faktura pierwotna.

Korygowanie faktur in plus za usługi zagraniczne

O ile korygowanie transakcji związanych z dostawą towarów jest dość powszechne, o tyle o korygowaniu faktur za usługę mówi się o wiele mniej, ale to nie oznacza, że nie mogą wystąpić tego typu sytuacje. Ustawa o podatku VAT nie odnosi się wprost do okresów ujmowania faktur korygujących od importu czy eksportu usług. Przyjęło się, że obowiązują te same zasady, co przy korygowaniu dostaw towarów:

  1. Korekta wsteczna – jeżeli dotyczy błędu lub pomyłki w cenie.
  2. Korekta bieżąca – jeżeli powstała nowa okoliczność, nieznana w momencie wystawiania faktury pierwotnej.

Kurs waluty do przeliczenia korekty

W przypadku transakcji zagranicznych przedsiębiorcy mają jeszcze do rozstrzygnięcia jedną kwestię: według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia faktury korygującej? W tym obszarze ugruntowało się następujące stanowisko:

  1. W przypadku korekty wstecznej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, taki jak na fakturze pierwotnej.
  2. W przypadku korekty bieżącej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia korekty.

Podsumowanie

Prawidłowe ujęcie faktury korygującej w ewidencjach VAT wymaga od przedsiębiorcy określenia momentu, w którym powstała przyczyna korekty. Jeżeli dojdzie do pomyłki w ilości czy też cenie za towar/usługę to jest na pewno okoliczność pierwotna, a więc korekta wsteczna. Natomiast jeżeli będzie to np. zmiana w cenie, która nie była znana w momencie w momencie wystawiania faktury pierwotnej, a nabywca był poinformowany takiej ewentualności, to jest to okoliczność wtórna, a więc korekta bieżąca.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość