Korygowanie transakcji handlowych niejednokrotnie sprawia przedsiębiorcom wiele problemów. Korekty faktur wystawianie są zarówno dla transakcji krajowych, jak i zagranicznych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do rozliczania faktur korygujących in plus, które obejmują transakcje zagraniczne.
Korekta in plus w WNT, WDT i eksporcie
W przypadku transakcji WNT i eksportu obowiązują takie same zasady, jak w transakcjach krajowych, jeżeli chodzi o korekty in plus.
Korekta faktury w WNT będzie wyglądała następująco:
- Jeżeli przyczyna korekty była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, wówczas faktura korygująca musi być ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w WNT, będzie dokonana korekta wsteczna.
- Jeśli natomiast korekta faktury spowodowana jest przyczynami, które powstały po wystawieniu faktury pierwotnej, mamy do czynienia z korektą bieżącą.
Taka sama zasada obowiązuje przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i eksporcie. Jednak w przypadku tych transakcji zwiększenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały faktury pierwotne. Wprowadzenie takiego zapisu do ustawy VAT jest spowodowane tym, że przy eksporcie towarów i WDT mogą powstać sytuacje, w których rozliczenie transakcji w podatku VAT będzie miało miejsce później niż dostawa towarów. Przyczyna korekty faktury in plus może powstać wcześniej niż obowiązek wykazania faktury pierwotnej w JPK_V7, dlatego doprecyzowano w ustawie, że korekta nie może być ujęta wcześniej niż faktura pierwotna.
Korygowanie faktur in plus za usługi zagraniczne
O ile korygowanie transakcji związanych z dostawą towarów jest dość powszechne, o tyle o korygowaniu faktur za usługę mówi się o wiele mniej, ale to nie oznacza, że nie mogą wystąpić tego typu sytuacje. Ustawa o podatku VAT nie odnosi się wprost do okresów ujmowania faktur korygujących od importu czy eksportu usług. Przyjęło się, że obowiązują te same zasady, co przy korygowaniu dostaw towarów:
- Korekta wsteczna – jeżeli dotyczy błędu lub pomyłki w cenie.
- Korekta bieżąca – jeżeli powstała nowa okoliczność, nieznana w momencie wystawiania faktury pierwotnej.
Kurs waluty do przeliczenia korekty
W przypadku transakcji zagranicznych przedsiębiorcy mają jeszcze do rozstrzygnięcia jedną kwestię: według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia faktury korygującej? W tym obszarze ugruntowało się następujące stanowisko:
- W przypadku korekty wstecznej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, taki jak na fakturze pierwotnej.
- W przypadku korekty bieżącej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia korekty.
Podsumowanie
Prawidłowe ujęcie faktury korygującej w ewidencjach VAT wymaga od przedsiębiorcy określenia momentu, w którym powstała przyczyna korekty. Jeżeli dojdzie do pomyłki w ilości czy też cenie za towar/usługę to jest na pewno okoliczność pierwotna, a więc korekta wsteczna. Natomiast jeżeli będzie to np. zmiana w cenie, która nie była znana w momencie w momencie wystawiania faktury pierwotnej, a nabywca był poinformowany takiej ewentualności, to jest to okoliczność wtórna, a więc korekta bieżąca.