Kredyt czy leasing samochodu osobowego?

leasing czy kredyt

Finansowanie zakupu samochodu osobowego – kredyt czy leasing? Pozyskanie samochodu poprzez jego leasing jest prostsze niż uzyskanie kredytu na ten cel – zwłaszcza w zakresie wymagań formalnych.

Finansowanie zakupu samochodu osobowego – kredyt czy leasing? Pozyskanie samochodu poprzez jego leasing jest prostsze niż uzyskanie kredytu na ten cel – zwłaszcza w zakresie wymagań formalnych. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą przedstawia dokumenty rejestracyjne (zaświadczenie o wpisie do ewidencji, NIP, Regon), dowód osobisty, zaświadczenie z US o braku zaległości podatkowych, zeznanie podatkowe za ubiegły rok oraz raport dotyczący podatku dochodowego za poprzedni miesiąc.

Kredyt czy leasing – formalności

Niekiedy towarzystwo leasingowe może zażądać jeszcze innych dokumentów – zależy to od przyjętych przez nie kryteriów. W przypadku kredytu dokumentów tych jest znacznie więcej. Ponadto przy leasingu nie wymagane są już dodatkowe zabezpieczenia – podstawowym jest weksel oraz sam przedmiot leasingu. A co najważniejsze, nie jest badana zdolność kredytowa klienta, która to jest podstawą udzielenia kredytu bankowego. Jest to szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorstw. Kolejnym aspektem, który warto rozważyć jest okres oczekiwania na decyzję i możliwość korzystania z przedmiotu umowy. Przy leasingu czas oczekiwania jest relatywnie krótki. Po podpisaniu umowy przedsiębiorca od razu korzysta z samochodu. W przypadku kredytu okres analizy jest dłuższy, a po otrzymaniu decyzji czekają przedsiębiorcę jeszcze formalności związane z zakupem samochodu, które musi załatwić sam.

Kredyt czy leasing – rozliczenie inwestycji

Istotnym kryterium przy podejmowaniu decyzji jest także okres rozliczenia inwestycji.  Kwoty związane z zakupem samochodu osobowego ze środków uzyskanych z kredytu nie są bezpośrednio kosztem firmy. Stają się nim dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne trwające  przez okres 5 lat. Przy leasingu czas rozliczania takiej inwestycji można skrócić nawet dwukrotnie, co  pozwoli przedsiębiorcy na znaczne obniżenie podstawy opodatkowania przez cały okres trwania umowy. Jest to korzystne zwłaszcza dla podmiotów osiągających wysokie dochody. Duże znaczenie ma cena samochodu. Przy zakupie samochodu osobowego w przypadku amortyzacji i ubezpieczenia występuje ograniczenie – 20 000 euro, po przekroczeniu którego pozostałe kwoty nie są już kosztem podatkowym. Ograniczenie to nie dotyczy opłat leasingowych.  Wszystkie raty leasingowe oraz dodatkowe opłaty mogą być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodu.

Prawo własności

Warto poruszyć również aspekt własności. Samochód zakupiony ze środków uzyskanych od banku jest własnością kredytobiorcy. Może on nim w pełni rozporządzać. Inaczej jest przy leasingu. Przez cały okres trwania umowy, pojazd jest własnością towarzystwa leasingowego. Dopiero po zakończeniu umowy przedsiębiorca może go wykupić na bardzo korzystnych warunkach. Podsumowując, nie każdy przedsiębiorca może dostać kredyt bankowy. Wymagania towarzystw leasingowych w tej materii są mniej rygorystyczne. Z leasingu mogą skorzystać także młode firmy prowadzące od niedawna działalność. Głównymi zaletami leasingu są: skrócony czas rozliczenia inwestycji oraz brak ograniczeń jeżeli chodzi zaliczanie wydatków związanych z leasingiem do kosztów. Dodatkowo, towarzystwa leasingowe oferują korzystne pakiety ubezpieczeniowe. Co więcej, korzystanie z leasingu nie ogranicza i nie pomniejsza zdolności kredytowych przedsiębiorcy. Wszystkie te argumenty przemawiają za leasingiem, który często jest korzystniejszą formą inwestowania dla przedsiębiorcy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

9 komentarzy

 1. Andrzej Dąbrowski

  W zakresie sprzedaży kredytów i leasingu dla samochodów osobowych jestem praktykiem od 6 lat, a że dużo ich sprzedaję to pozwolę sobie na odrobinę polemiki.

  Kredyt jest łatwiej uzyskać jak leasing. Wystarczą tylko dokumenty rejestrowe firmy i dokumenty tożsamości właściciela firmy oraz współmałżonka. Do 80 tys złotych przedsiębiorca uzyska kredyt BEZ WPŁATY WŁASNEJ, bez dokumentów finansowych – zeznań, zaświadczeń z US i ZUS!!! Odnosi sie to także samochodów używanych do 10 lat. Przy leasingu będzie wtedy wymagana zawsze wpłata własna od 10% do 20% wartości pojazdu. Maksymalny wiek pojazdu to z zazwyczaj 5 lat.

  Zabezpieczeniem kredytów samochodowych jest przewłaszczenie pojazdu na rzecz banku. Nie wymaga się weksla czy też zastawu sądowego. Zdolność kredytowa w kredycie oceniana jest na podstawie oświadczenia o dochodach, zresztą podobnie jak w leasingu.

  Załawienie wszystkich formalnośći kredytowych trwa od 1 do 3 dni. Decyzje kredytową mamy w ciągu kilku godzin, a reszta zależy od kupującego – jak szybko zarejestruje pojazd. W kredycie samochodów osobowych nie wymagana jest wycena przez rzeczoznawcę, co w lesingu jest obowiązkowe i płatne przez klienta(nie dotyczy tylko samochodów nowych od dealera). Po podpisaniu umowy towarzystwo leasingowe rejestruje samochód w odpowiednim wydziale komunikacji – który nie zawsze jest blisko klienta i dopiero wtedy klient może go użytkować. Najszybciej leasing samochodu realizowałem 3 dni, ale miałem też przypadek że trwało to 30 dni!!!

  Banki wcale nie są bardziej rygorystyczne od towarzystw leasingowych i wcale nie jest powiedziane że każdy dostanie leasing. Nawet nowa firma dostanie kredyt jeśli wykaże że bank na tym nie straci.

  Kredytobiorcy mają też możliwość korzystania z atrakcyjnych cenowo pakietów ubezpieczeń, których koszt może być wliczany w kredyt przez cały okres spłaty. Pamiętać należy też o tym że każda instytucja finansowa będzie nas pytała o nasze zobowiązania (także leasingowe) tak więc trudno uważać że nie wpłyną one na naszą ocenę zdolności kredytowej.

  Dodam w tym miejscu że towarzystwa leasingowa korzystają często ze środków bankowych (najczęściej są tworzone przez banki) i w tych warunkach występują jako podmioty pośrednie między bankiem a klientem, a więc też muszą zarobić kosztem klienta.

  Ważnym jest też to że umowy leasingu nie możemy roziązać w dowolnym momencie. Musimy mieć na to zgodę towarzystwa leasingowego a one się nie zgadzają, albo wymagają całkowitej spłaty rat leasingowych.
  Natomiast w kredycie umowę możemy rozwiązać przy jego całkowitej spłacie kapiatłu – bez odsetek. Jest to waże w sytacji kiedy samochód się znudził, przestał wystarczać, ciągle sie psuje, uległ kradzieży czy też szkodzie całkowitej.

  Celowo unikam polemiki z argumentami księgowymi – nie jestem księgowym tylko sprzedawcą.

  Moim zdaniem zdaniem kredyt i leasing są dedykowane innym klientom i wszystko zależy od tego na jakim podatku (PIT, VAT) chcemy barzdziej skorzystać. I właśnie to jest decydujące o tym z którego rozwiązania chcemy skorzystać.

 2. lizing

  Jak widze nie ma zlotego srodka.

 3. Hanna Liczner

  Zakup samochodu to wydarzenie porównywalne z zakupem mieszkania lub założeniem lokaty na dużą kwotę. Warto porównać oferty kilku banków. W przypadku samochodu możemy porównać oferty banków i dodatkowo różnych leasingodawców.

 4. BozenaZ

  Nie widzę wzmianki o amortyzacji jednorazowej dla samochodów ciężarowych (mały podatnik)

 5. Hanna Liczner

  Bo to jest artykuł o samochodach osobowych, proszę spojrzeć na tytuł 🙂

 6. kredyt studencki

  Jaki polecilibyscie kredyt samochodowy. Przyznam ze kredyt na samochod zaciagam po raz pierwszy i nie wiem co wybrac :/

 7. Katarzyna Budzińska-Gałan

  W celu wybrania odpowiedniego kredytu samochodowego proponuję udać się do kilku banków, a następnie porównać ich oferty.

 8. kredyt dla studenta

  IMO leasing jest bardziej opłacalny mimo wszystko… zaciagałem kredyt na samochód i mam jakies tam porównanie wiec jeżeli macie okazje na leasing to nie wahajcie sie 😉

 9. kredyt

  Tez jestem zdania, że lepsza forma finansowania przedsiebiorstrwa jest leasing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość