Blog ifirma.pl

Przedsiębiorca bierze kredyt

|
|
4 minut czytania
Zdarza się, że zgromadzony kapitał przedsiębiorcy niezbędny do otwarcia, rozszerzenia, zmiany profilu firmy okazuje się za mały i wiele firm decyduje się na wzięcie pożyczki, kredytu z banku. Do wizyty w banku trzeba się dobrze przygotować. W artykule znajdą Państwo kilka porad, jak pokazać się z dobrej strony, o co kandydat na kredytobiorcę będzie pytany.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Zdarza się, że zgromadzony kapitał przedsiębiorcy niezbędny do otwarcia, rozszerzenia, zmiany profilu firmy okazuje się za mały i wiele firm decyduje się na wzięcie pożyczki, kredytu z banku. Do wizyty w banku trzeba się dobrze przygotować. W artykule znajdą Państwo kilka porad, jak pokazać się z dobrej strony, o co kandydat na kredytobiorcę będzie pytany.

Określenie zdolności kredytowej

Na wstępie będzie trzeba przejść procedurę oceny zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. Od wyników tzw. zdolności kredytowej zależy wysokość kwoty pożyczki lub kredytu, warunki spłaty jakie przyzna bank, wysokość oprocentowania. Wynik zdolności kredytowej ma również wpływ na wymagane zabezpieczenia. Nie ma żadnego stałego wzorca na sprawdzenie zdolności kredytowej przez bank. Każda instytucja ma swoje wewnętrzne procedury i wytyczne. Dlatego tak często można spotkać się z sytuacją, że w jednym banku kredyt się otrzyma w innym nie. Podczas oceny zdolności kredytowej bank spyta o szereg informacji. Warto zadbać by odpowiedzi na zadane pytania były prawdziwe, aktualne i kompletne. Bank nasze odpowiedzi porówna z danymi zaczerpniętymi z systemu BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Podstawowe pytania przy ocenie zdolności kredytowej to:

 • stan cywilny,
 • źródła dochodu – tutaj szczególny nacisk kładziony jest oczywiście na wysokość dochodów, ale również na źródło dochodu, jego stabilność,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • stosunek do służby wojskowej – w przypadku mężczyzn,
 • zobowiązania kredytobiorcy
 • wydatki gospodarstwa domowego – czynsz, opłaty stałe, wydatki samochodowe,
 • majątek posiadany przez kredytobiorcę – pod pojęciem majątek bank rozumie posiadane oszczędności, papiery wartościowe, nieruchomości, ubezpieczenie na życie. Ich wielkość i wysokość ma duże znaczenie i znacznie może poprawić zdolność kredytową,
 • preferowana formuła spłaty kredytu – kredytobiorca określa czy woli spłacać raty tzw malejące czy równe,
 • wielkość wkładu własnego kredytobiorcy – kwotowe określenie przez kredytobiorce udziału w inwestycji, oczywiście im większy udział tym lepiej,
Zobowiązania kredytobiorcy to nic innego jak informacje o spłacanych pożyczkach, kredytach. Tu zalecane jest by nie zatajać żadnych informacji o spłacanych zobowiązaniach. Bank zapewne sprawdzi podane dane w Biurze Informacji Kredytowej. Nie można również zapomnieć o udzielonych poręczeniach. Bank traktuje je, jak nasze zobowiązanie bo potencjalnie mogą obciążyć nasze dochody, w przypadku przedsiębiorcy starającego się o kredyt bank spyta o zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Dlatego warto przed wizytą w banku złożyć zarówno w Urzędzie Skarbowym jak i ZUS tzw. wniosek o niezaleganie., Wysokość limitów na ROR i kartach kredytowych – to są również informacje, które bank łatwo sprawdzi w BIK. Warto przed podjęciem decyzji o kredycie pozbyć się kart kredytowych, wszelkich kredytów konsumpcyjnych. Każdy limit przyznany na rachunku ROR, karcie kredytowej jest obciążeniem,

Narzędzia banku do sprawdzenia wiarygodności kredytobiorcy

Głównym narzędziem banku do sprawdzenia kredytobiorcy jest BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. BIK odgrywa kluczowa rolę w procesie rozpatrywania wniosku kredytowego. Co wie o nas BIK?

BIK gromadzi informacje o:

 • spłacanych przez kredytobiorców zobowiązaniach,
 • aktualnej wysokości zaciągniętych kredytów,
 • terminowości spłaty rat,
 • historii zapytań o zdolność kredytową osoby starającej się o kredyt przez inne instytucje,
BIK to ważne narzędzie w rękach instytucji bankowych, chcąc jak najlepiej wypaść w oczach banku należy pamiętać, że:
 • znaczne opóźnienie w spłacie poprzednich lub równoległych kredytów, pożyczek dyskwalifikuje potencjalnego kredytobiorce. Przez co już na wstępie, jego wniosek będzie odrzucony.
 • zawsze w razie odrzucenia przez bank naszego wniosku o kredyt, należy spytać o przyczynę odrzucenia. Często przyczyną odmowy udzielenia kredytu są informacje pochodzące z Biura Informacji Kredytowej BIK. Jeśli kredytobiorca nie zgadza się z informacjami zaczerpniętymi z BIK może sam zamówić raport i skorygować nieścisłości. Nierzadko w raportach BIK pojawiają się dane nieścisłe lub nieaktualne. Instrukcje, jak zamówić raport można znaleźć na stronie internetowej www.bik.pl
 • Nieprawidłowe wpisy w bazach BIK można skorygować – po otrzymaniu raportu bezpośrednio z Biura Informacji Kredytowej, należy zwrócić się do instytucji, która zamieściła wadliwe informacje z prośbą o poprawienie, uaktualnienie danych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie