Powrót

Listopad miesiącem inwestycji czyli podwójna zaliczka w PIT

podwójna zaliczka w pit

Duży dochód zawsze cieszy ale duży dochód w listopadzie oznacza, że w grudniu zapłacimy wyliczoną za listopad zaliczkę w podwójnej wysokości. Dochód można obniżyć zwiększając poniesione w listopadzie koszty, czyli dokonując w tym miesiącu zwiększonych zakupów na dobra inwestycyjne.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (czyli na Książce Przychodów i Rozchodów) opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest grudzień.

Rozliczenie  kwartalne:

Za 4 kwartał podatek wpłacamy do 20 grudnia bieżącego roku w wysokości identycznej jak za 3 kwartał. Dopiero w rozliczeniu rocznym nastąpi rzeczywiste wyliczenie podatku z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego oraz przysługujących ulg podatkowych. Na podstawie deklaracji PIT-36 lub PIT-36L wyjdzie nam kwota do zwrotu lub dopłata.

Rozliczenie miesięczne:

Podatek  za grudzień wpłacamy w takiej samej wysokości jak za listopad do 20 grudnia bieżącego roku (niejako „z góry”), czyli musimy w grudniu wpłacić podwójną kwotę jaka została wyliczona w PIT-5 za listopad. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej, również z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego oraz przysługujących ulg podatkowych.

Koszty w listopadzie

Rozliczający się kwartalnie znają już wysokość zaliczki do zapłacenia w grudniu i nie mają możliwości manewru. Ale przedsiębiorcy rozliczający się miesięcznie a uzyskujący w listopadzie znaczny dochód powinni rozważyć możliwość większych zakupów w listopadzie, tak aby podwójna zaliczka PIT płacona tuż przed świętami była mniejsza. Najkorzystniej jest dokonywać zakupów inwestycyjnych – czyli kupować dobra służące bezpośrednio działaniu firmy – środki trwałe, wyposażenie. Można również kupować towary handlowe. Wydatki na zakup towarów handlowych też pomniejszają zaliczkę za listopad, ale należy pamiętać, że towary niesprzedane do końca roku znajdą się w remanencie rocznym. Wartość remanentu wyliczona na koniec roku pomniejsza całoroczne koszty wykazywane w zeznaniu rocznym i tym samym zwiększa całkowity podatek w PIT-36 lub w PIT-36L (płacony do końca kwietnia). W interesie podatnika jest, aby wartość remanentu była możliwie najniższa.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

24 komentarze

 1. Marianna Jabłońska

  pozytywny

 2. Michał

  Dlaczego musimy w grudniu płacić podwójny podatek?

 3. Hanna Liczner

  art. 44 ust. 6 updof
  Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

 4. Tomasz Obłoza

  A co z osobami, które nie osiągnęły dochodu i nie opłacają zaliczki za listopad?

 5. Hanna Liczner

  Jeżeli podatek za listopad wynosi 0 (zero) to nie wpłaca się żadnej kwoty (dotyczy przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie).

 6. Tomek

  Moja działalność rozpoczyna się w grudniu, rozliczam się kwartalnie a pierwszą fakturę również wystawię w grudniu. Czy dobrze rozumiem, że w tym przypadku również nie wpłacam żadnej kwoty?

 7. Hanna Liczner

  Tak, dobrze Pan rozumie. Rozliczenie nastąpi w deklaracji rocznej składanej do 30-04-2012.

 8. Bartłomiej Baron

  Mam pytanie techniczne, jak później wygląda rozliczenie rozczne podatku do strony technicznej – robię przelew z mBanku, co wówczas wpisać w „Okres rozliczenia” (za listopad było by to: 11M11) oraz „Symbol formularza lub płatności” (tutaj zawsze wybieram samo „PIT”)?

 9. Hanna Liczner

  Tak, podaje Pan, że to wpłata za listopad. Jest ona płacona w podwójnej wysokości na mocy ustawy.

 10. Bartłomiej Baron

  Tak, to wiem, mnie chodzi o roczną deklarację i ew. korektę podatku (jeśli w grudniu wyjdzie większa wartość podatku a niżeli wynika to z podwójnej zaliczki, w odwrotnej sytuacji był by zwrot).

 11. Bartek Marciniak

  Ja tak robiłem i US się przyczepił, że nie zapłaciłem podatku za grudzień – ich system jest głupi i jak widzi składkę 11M11 to zapisze ją na poczet listopada a w sprawie podatku za grudzień dostaniesz wezwanie do zapłacenia + odsetki. Najlepiej wysłać dwa przelewy z taką samą kwotą i różnymi okresami 11M11 oraz 11M12.

 12. Hanna Liczner

  do Bartłomieja Barona: w trakcie roku wpłacamy zaliczki na podatek i dopiero w deklaracji rocznej po zsumowaniu dochodów z różnych źródeł, odliczeniu przysługujących ulg ustalany jest podatek za cały rok. Od tego podatku za cały rok odejmujemy wpłacone wcześniej zaliczki. Czasem wychodzi kwota do zwrotu a czasami do dopłaty. To, że za grudzień niejako przedpłacamy zaliczkę w wysokości jak za listopad wynika z art. 44 ust. 6 updof, który jest zacytowany powyżej.

 13. Bartłomiej Baron

  W dalszym ciągu nie o to mi chodzi, to wszystko wiem. Proszę przeczytać uważnie moje pytanie za 1 i 2’gim razem bo nie wiem jak inaczej mam je zadać.

 14. Hanna Liczner

  W „okres rozliczenia” wpisuje Pan 11R (że to za rok 2011) oraz PIT-36 (lub PIT36L, jeżeli rozlicza się Pan z działalności gospodarczej liniowo) w polu „Symbol formularza lub płatności”.

 15. Bartłomiej Baron

  Dziękuję bardzo – właśnie o to mi chodziło 🙂

 16. Borys Łącki

  Warto zaznaczyć, że od roku 2012 ten przepis nie będzie obowiązywał :]

 17. Marek Piotrowski

  Mam pytaie : Mam wyliczony podatek (przypis) za listopad (powiedzmy dla uproszczenia 2000 zł) ale z poprzednich miesięcy mam nadpłatę w PIT 500 zł (więc de facto za listopad przelewam 1500zł).
  Czy przelewając za listopad i grudzień łącznie powinienem zapłacić (2000-500) + 2000=3500 zł czy też 2x(2000-500)=3000 zł ?

 18. Hanna Liczner

  Do Borysa: W grudniu 2012 umieścimy artykuł zgodny z przepisami obowiązującymi w 2012 🙂

 19. Hanna Liczner

  Do Marka: zobowiązanie podatkowe to 2*2000 zł, czyli 4000 zł. Dopiero od łącznego zobowiązania odejmuje się nadpłatę. Wpłacić należy 3500 zł.

 20. Skolimowski Daniel

  Witam. Mam do Państwa pytanie. Otóż moja firma w te chwili przynosi straty ok 2000 zł. W listopadzie po przeliczeniu przychodów i kosztów wyszedł mi dochód 500 zł. Czy w takim razie powinienem wpłacić do US 1000 zł (500 za listopad i 500 za grudzień), czy też ze względu na dotychczasową stratę firmy nie powinienem nic wpłacać? W poprzednich 2 miesiącach nie płaciłem podatku z uwagi ze koszty przewyższały przychody i stad 2000 zł straty. Bardzo prosze o odpowiedź.

 21. Maja M

  Witam,
  Firma w listopadzie nie odnotowała żadnego przychodu, a zatem zaliczka na podatek wynosiła 0 zł. Tym samym zaliczka za grudzień będącą równa zaliczce za miesiąc listopad wynosiła 0 zł. Co jednak w przypadku, gdy w miesiącu grudniu firma odnotowała przychód? W jakim terminie należy uregulować wyliczoną zaliczkę za miesiąc grudzień?

 22. Hanna Liczner

  Do 30-04-2012 złoży Pani deklarację roczną (PIT-36 lub PIT-36L) na niej zostaną wykazane przychody i koszty za cały rok oraz wyliczony podatek do zapłaty. Od podatku zostaną odjęte wpłacane w trakcie roku zaliczki. Wyjdzie Pani kwota do dopłacenia lub do zwrotu, jeśli przysługują Pani ulgi.

 23. Danuta Karwacka

  A co jeżeli mam zawieszoną działalność od sierpnia za lipiec wykazałam podatek zapłaciłam do 20.10 (mam rozliczenie kwartalne) czy muszę jeszcze raz płacić w grudniu podatek skoro mam zawieszoną działaność?

 24. Hanna Liczner

  Zgodnie z informacją uzyskaną w KIP, jeżeli działalność była zawieszona, to nie musi Pani opłacać zaliczki za 4 kwartał w wysokości zaliczki za 3 kwartał.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość