Mały podatnik – przywileje w PIT i VAT.

PIT i VAT - mały podatnik

Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym wraz z kwotą podatku VAT należnego nie przekracza ustawowych limitów. Spełniasz warunki do uznania cię za małego podatnika? Sprawdź koniecznie jakie przywileje PIT i VAT przysługują Ci w 2020 roku!

Pojęcie małego podatnika pojawiają się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i w ustawie o podatku VAT. Do 31 grudnia 2019 roku limity przychodu ze sprzedaży do uznania przedsiębiorcy za małego podatnika w obu ustawach były takie same. Jednak od 2020 roku to się zmieniło.

Mały podatnik od 2020 roku

Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym wraz z kwotą podatku VAT należnego nie przekracza ustawowych limitów.

W podatku VAT jest to kwota wyrażona w złotych odpowiadająca równowartości 1.200.000 euro. Dla przedsiębiorstw maklerskich, zarządzających funduszami inwestycyjnymi (pełna treść w art. 2 pkt 25 lit. b ustawy o VAT) jest to kwota odpowiadająca równowartości 45.000 euro.

W podatku dochodowym od 2020 roku jest to kwota odpowiadająca równowartości 2.000.000 euro. Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Limity na 2022 rok dla podatku VAT wynoszą odpowiednio 5.418.000 zł i 207.000 zł. Limit na 2022 rok dla podatku dochodowego wynosi 9.188.000 zł. Pozostałe limity na 2022 rok znajdują się tutaj.

Mały podatnik przywileje w PIT

W podatku dochodowym posiadanie statusu małego podatnika pozwala na rozliczanie zaliczek w trakcie roku podatkowego w okresach kwartalnych (art. 44 ust. 3g). Przedsiębiorcy, którzy wybiorą taką formę wpłacania zaliczek dokonują tego w następujących terminach:

  • I kwartał – w terminie do 20 kwietnia
  • II kwartał – w terminie do 20 lipca
  • III kwartał – w terminie do 20 października
  • IV kwartała – w terminie do 20 stycznia

O wyborze takiej formy regulowania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego przedsiębiorcy informują w rozliczeniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali kwartalny sposób wpłacania zaliczek.

W taki sposób można amortyzować środki trwałe zaliczane do grupy 3-8 z wyłączeniem samochodów osobowych. Limit ten przysługuje niezależnie od pozostałych limitów do 10.000 zł i 100.000 zł fabrycznie nowych środków trwałych.

Mały podatnik przywileje w VAT

  1. Po pierwsze mały podatnik może skorzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT.
  2. Charakterystyczny dla tej metody jest moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Obowiązek zapłaty podatku VAT należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za towar lub usługę. O wyborze takiej formy rozliczania należy powiadomić urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

  3. Po drugie mały podatnik w VAT może wybrać kwartalną formę rozliczania podatku.
  4. O tym fakcie również należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego składając zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z kwartalnego rozliczenia.

Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie co miesiąc generują plik jpk_v7 i wysyłają do 25. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, za który jest on generowany. Za dwa pierwsze miesiące kwartału wysyłają tylko część ewidencyjną pliku, a za trzeci miesiąc kwartału część ewidencyjną oraz deklaracyjną pliku.

Kwartalne rozliczanie podatku VAT daje przedsiębiorcy możliwość przesunięcia w czasie zapłaty podatku VAT do urzędu skarbowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość