Nabycie towaru od zagranicznego kontrahenta a prawo do odliczenia podatku VAT

nabycie usług a odliczenie podatku VAT

Zasadą ogólną jest, że sprzedaż opodatkowana jest przez świadczącego usługę, dostawcę towaru. Występują wyjątki od tej zasady, w transakcjach krajowych jest np. sprzedaż złomu a w przypadku transakcji unijnych import usług a także wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT).

Zasadą ogólną jest, że sprzedaż opodatkowana jest przez świadczącego usługę, dostawcę towaru. Występują wyjątki od tej zasady, w transakcjach krajowych jest np. sprzedaż złomu a w przypadku transakcji unijnych import usług a także wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT).

Prawo do odliczenia podatku VAT

Rozliczenie przez nabywcę, polega na przerzuceniu na niego obowiązku naliczenia, we właściwej stawce, podatku VAT od towaru lub usługi. Jeśli nabywcą jest płatnik VAT, który zakupuje towar lub usługę celem wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych, obciążenie podatkowe jest neutralne. Podatek VAT zostanie naliczony, ale również zostanie odliczony przez podatnika. Może się zdarzyć, że nabycie od kontrahenta zagranicznego nie będzie wymagało zastosowania procedury WNT. Od 1 kwietnia 2013 kontrahenci zagraniczni zarejestrowani do VAT w Polsce, dokonując dostawy z terytorium Polski, wystawiają fakturę VAT z naliczonym polskim VAT-em. Faktura taka daje nabywcy pełne prawo do odliczenia VAT z faktury, jeżeli tylko służy działalności opodatkowanej firmy. Zmiana przepisu jest o tyle istotna, iż przed dniem 1 kwietnia dostawca zagraniczny zarejestrowany do podatku VAT w Polsce przerzucał opodatkowanie na nabywcę, w tym momencie katalog transakcji, które będą opodatkowane przez nabywcę został znacznie zawężony.
Przykład:
Polska spółka Alfa, czynny podatnik podatku VAT, zakupiła towar od francuskiej firmy. Towar w momencie sprzedaży znajdował się na terytorium Polski. W takim przypadku polska firma powinna opodatkować nabycie zgodnie ze stawką pod jaką podlega opodatkowanie towaru w Polsce. Jeśli francuska firma posłuży się na fakturze adresem siedziby ze swojego kraju, jednakże poda polski NIP (bo jest to firma zarejestrowana do VAT w Polsce) opodatkowanie spoczywa na firmie francuskiej. Polskiemu nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT z faktury, tak jak to jest w przypadku nabycia od każdego innego polskiego kontrahenta. AUTOR: Joanna Łuksza
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość