Blog ifirma.pl

Najem a kasa fiskalna

|
|
3 minut czytania
Najnowsze rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej, podobnie jak jego poprzednie wersje, przewiduje możliwość skorzystania ze zwolnienia w tym zakresie dla osób świadczących usługi najmu. Aby jednak było to możliwe, podatnik powinien spełnić określone warunki. Jakie?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najnowsze rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej, podobnie jak jego poprzednie wersje, przewiduje możliwość skorzystania ze zwolnienia w tym zakresie dla osób świadczących usługi najmu. Aby jednak było to możliwe, podatnik powinien spełnić określone warunki. Jakie?

Usługi najmu bez kasy fiskalnej po spełnieniu warunków

Co do zasady obowiązek rejestrowania na kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych posiada każdy podatnik, który wykonuje czynności na rzecz ww. odbiorców. Jednak w załączniku do ww. rozporządzenia wymienione zostały zwolnienia z tego obowiązku, wśród których (w poz. 26) znajdziemy wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W dalszej części tego punktu ustawodawca wskazuje jednak warunki, jakie muszą zostać spełnione, by możliwe było skorzystanie z tego przywileju:

 • na całość przychodów z najmu muszą zostać wystawione faktury
 • lub
 • zapłata za najem następuje każdorazowo na rachunek bankowy podatnika (za pośrednictwem poczty, banku lub kasy oszczędnościowo-kredytowej).

Co więcej, z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej czynności dotyczą. W związku z powyższym, jeżeli jeden z ww. dwóch warunków zostanie spełniony, podatnik nie ma obowiązku rejestrowania przychodów z tytułu najmu na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej.

Najem a kasa fiskalna – czy można skorzystać z limitu?

Co jeśli podatnik nie wystawia faktur za najem i woli otrzymywać zapłatę w gotówce? Wówczas może on skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit przychodów. Roczny limit sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (w tym także z tytułu usług najmu) wynosi obecnie 20 tys. PLN. Podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku, powinni obliczyć limit proporcjonalnie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Co ważne, jeżeli podatnik osiąga inne przychody z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, wówczas do wspomnianego limitu powinien włączyć całość takich przychodów.

Kasa na najem a inna sprzedaż na rzecz osób fizycznych

Jeżeli poza najmem podatnik wykonuje inne świadczenia na rzecz osób fizycznych, co do których przysługuje mu prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, wówczas wystawia on paragony tylko za najem. W przypadku pozostałej sprzedaży może on nadal korzystać ze wspomnianego zwolnienia.

Jakie obowiązki ma podatnik, który przekroczył limit zwolnienia z kasy fiskalnej? Sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie