Blog ifirma.pl

Nowe funkcje Google Gemini. Co warto wiedzieć?

|
|
5 minut czytania
Ostatnie miesiące przyniosły duże zmiany w dziedzinie dostępu do chatbotów sztucznej inteligencji najwyższej jakości. Zwłaszcza dzięki Google Gemini, nowemu narzędziu AI od giganta technologicznego z Mountain View.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zastępując poprzednika – Barda, Gemini wprowadza szereg innowacji, które zmieniają sposób, w jaki korzystamy z internetu i narzędzi Google. Zmiana ta nie jest tylko odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na chatboty AI wyposażone w coraz to nowe funkcje, ale również świadectwem nieustających starań firmy w dążeniu do utrzymania swej dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie nowości przynosi Google AI i jak mogą one wpłynąć na codzienne korzystanie z narzędzi Google w firmie.

Google Gemini zastępuje Barda

Bard, chatbot ogłoszony po raz pierwszy 6 lutego 2023 przez Sundara Pichai, CEO Google i Alphabet, został uruchomiony nieco ponad miesiąc później, 21 marca 2023 roku. Był on pierwszym krokiem Google w kierunku eksperymentalnych chatbotów AI.

Niemal rok później, Bard został przemianowany na Gemini. Stanowi to symboliczny początek nowego rozdziału w historii Google AI. Jak powiedział rzecznik Google, “Gemini otwiera nowe możliwości dla użytkowników, oferując bardziej zaawansowane narzędzia i integracje”.

Zmiana Barda na Gemini to jednak nie tylko zmiana nazwy, ale przede wszystkim wprowadzenie nowych, lepszych funkcji i możliwości dla użytkowników. To krok naprzód w rozwoju AI w Google, który z pewnością wpłynie na sposób, w jaki korzystamy z internetu.

Jak korzystać z Gemini w koncie Google?

Dostęp do Gemini jest prosty. Wystarczy odwiedzić stronę Gemini (https://gemini.google.com/) i zalogować się przy użyciu konta Google. Dla użytkowników indywidualnych przeznaczony jest plan Google One, natomiast firmy mogą korzystać z Gemini w Google Workspace. W firmowych kontach Duet AI zostanie przekształcony w Gemini dla Workspace, a wkrótce użytkownicy subskrypcji Google One AI Premium będą mogli korzystać z Gemini w Gmailu, dokumentach, arkuszach, prezentacjach i Google Meet.

Co interesujące, Gemini Pro – czyli model o możliwościach porównywalnych z darmową wersją ChatGPT, jest również dostępny za darmo. Za bardziej zaawansowane funkcje oferowane w ramach Gemini Ultra trzeba będzie zapłacić.

Podstawowy plan AI Premium to koszt około 100 zł miesięcznie ($30). Oprócz dostępu do Gemini Ultra można w nim korzystać z 2 TB przestrzeni w chmurze, a wkrótce także z pomocy w pisaniu bezpośrednio w Gmailu i Dokumentach Google – od generowania pomysłów po dopracowanie ostatecznej wersji.

Dostajemy również możliwość tworzenia oryginalnych obrazów w Prezentacjach, a nawet poprawę jakości wideo w Meet poprzez redukcję szumów, zwiększenie ostrości i korygowanie oświetlenia.

google gemini

Źródło: Google Gemini Advanced (https://gemini.google.com/app)

Integracje Google AI, czyli Gemini Extensions

Korzystanie z Gemini jest bardzo przyjemne – głównie ze względu na możliwość głosowego wprowadzania tekstu, łatwe załączanie obrazów, a także możliwość wyboru spośród kilku wersji odpowiedzi i zmiany jej tonu na bardziej profesjonalny czy bardziej potoczny. Jednak tym, co naprawdę wyróżnia Gemini, są integracje ze środowiskiem innych narzędzi Google.

Gemini Extensions to funkcja, która otwiera przed użytkownikami nowe możliwości integracji z innymi usługami Google, takimi jak:

 • YouTube – funkcja wyszukiwania w treści filmów, które są opatrzone napisami bardzo poszerza możliwości zdobywania wiedzy,
 • Google Flights, Hotels i Maps – na przykład, pytając Gemini o sugestie popularnych miejsc turystycznych w Seattle, otrzymamy wyniki bezpośrednio w Google Maps.
 • Gmail – po wygenerowaniu wiadomości email, możemy przesłać ją do nadawcy bezpośrednio z okna Gemini, bez konieczności przeklejania tekstu wiadomości
 • Google Workspace – daje możliwość korzystania z materiałów zamieszczonych na Google Drive, w tym dokumentów i arkuszy Google, co znacznie poszerza opcje rozmowy o firmowych rozwiązaniach.

To pokazuje, jak narzędzia Google AI mogą uczynić korzystanie z internetu bardziej intuicyjnym i zintegrowanym. Gemini umożliwia takżę łatwe udostępnianie wątków, co jest szczególnie przydatne w pracy zespołowej i podczas dzielenia się informacjami. Wystarczy odnaleźć pod odpowiedzią ikonę udostępniania, by wygenerować link gotowy do przesłania mailem. Ta funkcja ułatwia współpracę i komunikację, czyniąc procesy biznesowe bardziej efektywnymi.

Główne zalety Gemini

Gemini wyróżnia się na tle innych narzędzi AI dzięki kilku kluczowym zaletom:

 • udoskonalony model językowy (LLM) – Gemini w darmowej wersji wykorzystuje dopracowaną wersję Gemini Pro dla języka angielskiego, co zapewnia lepszą jakość generowanych treści, zaś w płatnej wersji Advanced daje możliwość korzystania z Gemini Ultra dorównującego GPT-4,
 • generowanie obrazów – choć funkcja dostępna jest na razie tylko dla wybranych użytkowników, dzięki Imagen 2, najbardziej zaawansowanemu modelowi tekst-na-obraz, Gemini może generować obrazy wysokiej jakości,
 • kreatywny co-pilot – Gemini jest zaprojektowane, aby pomagać w pisaniu, burzy mózgów, uczeniu się i wielu innych działaniach, co czyni je niezastąpionym narzędziem w pracy kreatywnej i planowaniu.

Wady Google Gemini

Mimo wielu zalet, Gemini ma także swoje wady. Pierwszą z nich dzieli ze wszystkimi wielkimi modelami językowymi – może podawać nieprawdziwe informacje. Na szczęście Google AI daje możliwość sprawdzenia informacji bezpośrednio w oknie chatu. Pod każdą odpowiedzią widoczne jest kolorowe logo. Po jego naciśnięciu informacje, które udało się potwierdzić na stronach internetowych, podświetlane są na zielono.

Druga istotna wada to czas. Google AI kazało użytkownikom naprawdę długo czekać na wersję sztucznej inteligencji dorównującą ChatGPT od OpenAI.

google gemini

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Google Gemini nadrabia zaległości? Podsumowanie

Gemini stanowi ważny krok naprzód dla Google AI, pozwalając firmie nadrobić zaległości wobec konkurencji i dostarczając użytkownikom potężnego narzędzia do interakcji z cyfrowym światem. Rozwój Gemini, wzbogacony o nowe modele językowe i funkcje, jest dowodem na to, że Google nie spoczywa na laurach, lecz dąży do ciągłego udoskonalania swoich produktów.

Dzięki temu, że Google AI staje się coraz bardziej zaawansowane i dostępne, przedsiębiorcy mają unikalną szansę na wykorzystanie tych narzędzi do optymalizacji swoich działań. Google Gemini, z jego nowymi funkcjami i możliwościami, może stanowić klucz do efektywniejszego zarządzania, komunikacji i innowacji w biznesie.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie