O tym jakie zmiany czekają osoby niepełnosprawne w 2024 roku przeczytasz w niniejszym artykule.
Zapoznaj się z materiałem wideo dotyczącym Dofinansowania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami:
Cel ustawy dla niepełnosprawnych
Celem ustawy jest:
- przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności;
- orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do dnia 30 września 2024 r.,
– jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia o niepełnosprawności oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności staną się ostateczne.
Ustawa obejmuje jednocześnie orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, których ważność została zachowana na mocy art. 23 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, jak i te, które utraciły ważność po dniu 5 sierpnia 2023 r. albo utracą ważność przed dniem 30 września 2024 r.
Wszystkie powyższe orzeczenia zachowają ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia staną się ostateczne.
W uzasadnieniu do projektu ustawy zwrócono uwagę na następujące korzyści płynące z wejścia w życie ustawy, tj.:
- zostanie zapewniona ciągłość wypłaty świadczeń, które im przysługują, oraz utrzymanie uprawnień, które wynikają z niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;
- wzmocni się zaufanie obywateli do państwa, usuwając ryzyko, by wskutek opóźnień w działalności organów administracji publicznej dochodziło do utraty należnych im uprawnień oraz istotnego pogorszenia ich warunków życia.
Co wprowadza ustawa ?
W wyniku przedłużenia terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności będzie przewidziane w ustawie przedłużenie terminu ważności kart parkingowych, a także okresu przysługiwania świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej, uzależnionych od terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Zatem w ustawie, w poszczególnych przepisach artykułów, znajdują się regulacje dotyczące:
- przedłużenia ważności określonych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności;
- przedłużenia ważności kart parkingowych;
- przedłużenia okresu ważności decyzji przyznających świadczenie z pomocy społecznej;
- zmiany decyzji przyznających prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń, zasiłków i dodatków.
Z treścią ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zapoznasz się tutaj.