Blog ifirma.pl

Obowiązek przekazywania plików JPK_FA na żądanie

|
|
3 minut czytania
Z dniem 1 lipca 2018 roku katalog obowiązków przedsiębiorców powiększył się o przekazywanie nowych typów plików JPK, ale tylko na żądanie organu podatkowego. Jeśli wystawiasz faktury, sprawdź czy składanie JPK_FA dotyczy i Ciebie!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 1 lipca 2018r. na żądanie organów podatkowych (np. w przypadku kontroli podatkowej) podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych mają obowiązek przekazywać organom podatkowym kolejne grupy danych w postaci plików JPK. Dotychczas konieczne było przekazywanie JPK_VAT. Jeśli przedsiębiorca wystawia faktury przy użyciu programów komputerowych posiadają one skrót JPK_FA. Obowiązek przekazania powstanie tylko na żądanie organów, nie składamy ich bez wezwania w odróżnieniu od JPK_VAT. Za wykorzystanie programów komputerowych uważa się nie tylko specjalistyczne oprogramowanie działające na danym urządzeniu bądź w tzw. chmurze. Wystawianie faktur np. za pomocą excela, aplikacji mobilnej lub innej aplikacji elektronicznej również oznacza użycie oprogramowania komputerowego.

JPK_FA a faktury wystawiane w imieniu podatnika

W imieniu podatnika faktury mogą wystawiać również inne podmioty, w takim przypadku mamy do czynienia z tzw. samofakturowaniem. Wystawca faktur winien przekazać podatnikowi JPK_FA dotyczące wystawionych przez niego faktur. Podatnik może złożyć osobne pliki JPK_FA z każdego programu komputerowego, który do tego celu używa. Można przygotować i przesłać wiele plików JPK_FA dotyczących danego okresu, np. odpowiednio z każdego systemu fakturującego bądź przygotować jeden plik z wielu.

Brak obowiązku wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła ostatnio, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury w formie papierowej nie mają obowiązku przekazywania plików JPK_FA. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy wykorzystują do wystawiania faktur programy komputerowe. Wprowadzenie JPK_FA nie oznacza jednocześnie zakazu wystawiania faktur w postaci papierowej. Podatnicy, którzy korzystają z serwisu ifirma.pl w celu wystawiania faktur, w prosty sposób mogą przygotować pliki JPK_FA w zakładce JPK, a następnie pobrać (w celu samodzielnego przekazania) bądź wysłać elektronicznie za pośrednictwem serwisu.

Termin na przygotowanie i przekazanie JPK_FA bez względu na formę przekazu to zaledwie trzy dni.

Sprawdź, jak łatwo przygotujesz i wyślesz JPK_VAT z ifirmą!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie