Odliczenie VAT z faktury korygującej zakupy

Zaksięgowanie korekty faktury zakupowej w odpowiednim terminie sprawia przedsiębiorcom niekiedy pewne trudności. Przyczyn korekty może być wiele, np. zwrot towaru, zmiana ceny, udzielenie rabatu. Ustalenie momentu ujęcia w rejestrze VAT zakupu sprawia nieco mniej problemów niż zaksięgowanie korekty w rejestrze sprzedaży. Spróbujemy spojrzeć na korekty faktur zakupowych od strony praktycznej.

Kiedy powstaje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego?

Zgodnie z ustawą o VAT prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub dokument celny. Jeżeli nie dokonał on obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych

Co mówi ustawa o momencie odliczenia VAT naliczonego z korekty faktury?

Istnieją dwa rodzaje faktur korygujących po stronie nabywcy: “na minus” i “na plus”. Korekta “na minus” będzie dotyczyła zmniejszenia kwoty podatku naliczonego, natomiast korekta “na plus” będzie dotyczyła zwiększenia podatku naliczonego. Dlatego w nieco odmienny sposób ustawa o VAT podchodzi do korekty faktury w zależności od rodzaju korekty.

Nie ma możliwości rozliczenia w dwóch następnych okresach rozliczeniowych. Co istotne nabywca dokonuje zmniejszenia VAT naliczonego nawet w sytuacji jeśli nie potwierdził jeszcze odbioru faktury korygującej, ponieważ przepis mówi, że jest to okres, w którym nabywca dowiedział się o fakturze korygującej (art. 86 ust. 19a; art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT). Jeżeli jednak podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze pierwotnej, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Zapis ten należy rozumieć w ten sposób, że faktura korygująca nie powinna być ujmowana bez wcześniejszego lub równoległego zaksięgowania faktury pierwotnej.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji odnośnie takiego przypadku, więc pozostaje wzorować się na stanowisku organów podatkowych w tym temacie.

Różne przypadki korygowania “na minus” i “na plus”

Z uwagi, że moment ujęcia korekty z faktury zakupowej “na minus” i “na plus” jest traktowany na nieco odmiennych zasadach omówimy to na przykładach.

Przykład 1

Przedsiębiorca otrzymał fakturę pierwotną na zakup towarów w miesiącu maju. Jest czynnym podatnikiem VAT, któremu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, rozliczeń dokonuje w okresach miesięcznych. W miesiącu czerwcu przedsiębiorca otrzymał korektę faktury “na minus”, a więc zmniejszeniu uległ VAT naliczony. Ponieważ prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej przysługuje za okresy: maj, czerwiec i lipiec to mogą wystąpić 3 sytuacje:
  • Przedsiębiorca odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w rozliczeniu za miesiąc maj. W takiej sytuacji zmniejszenia VAT naliczonego z korekty będzie zobowiązany dokonać w miesiącu czerwcu.
  • Przedsiębiorca nie odliczył VAT naliczonego z faktury pierwotnej w maju wówczas w miesiącu czerwcu może zaksięgować zarówno fakturę pierwotną, jak również fakturę korygującą.
  • Przedsiębiorca nie odliczył VAT naliczonego z faktury pierwotnej w maju lecz w lipcu, wówczas księgujemy fakturę pierwotną i korektę w lipcu mimo, że data wystawienia korekty jest czerwcowa.

Przykład 2

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT rozliczający się miesięcznie otrzymał fakturę zakupową w miesiącu kwietniu. Dostawca wystawił i wysłał korektę faktury zmniejszającą w miesiącu maju, ale nabywca zapomniał jej zaksięgować i zorientował się dopiero w miesiącu czerwcu. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi złożyć korektę deklaracji i JPK_VAT za miesiąc maj, ponieważ już wtedy dowiedział się o fakturze korygującej zakupy.

Przykład 3

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT otrzymał fakturę zakupową w miesiącu marcu. W kwietniu dostawca wystawił korektę do tej faktury “na plus” a nabywca ją otrzymał. Przedsiębiorca korektę “na plus” będzie mógł zaksięgować w miesiącu kwietniu, maju lub czerwcu.

Faktury korygujące zarówno te “na minus” jak i te “na plus” muszą się znaleźć w rejestrze VAT zakupu w odpowiednich okresach rozliczeniowych dzięki temu będą prawidłowo wykazywane w miesięcznym pliku JPK_VAT.

Zobacz również: Korygowanie nazwy kontrahenta na fakturze a JPK_VAT.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań