Odliczenie VAT z faktury korygującej zakupy

odliczenie VAT od faktury korygującej

Zastanawiasz się kiedy zaksięgować korektę faktury zakupowej? W artykule odniesiemy się do tej problematyki.

Zaksięgowanie korekty faktury zakupowej w odpowiednim terminie sprawia przedsiębiorcom niekiedy pewne trudności. Przyczyn korekty może być wiele, np. zwrot towaru, zmiana ceny, udzielenie rabatu. Ustalenie momentu ujęcia w rejestrze VAT zakupu sprawia nieco mniej problemów niż zaksięgowanie korekty w rejestrze sprzedaży. Spróbujemy spojrzeć na korekty faktur zakupowych od strony praktycznej.

Kiedy powstaje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego?

Zgodnie z ustawą o VAT prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub dokument celny. Jeżeli nie dokonał on obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych

Co mówi ustawa o momencie odliczenia VAT naliczonego z korekty faktury?

Istnieją dwa rodzaje faktur korygujących po stronie nabywcy: “na minus” i “na plus”. Korekta “na minus” będzie dotyczyła zmniejszenia kwoty podatku naliczonego, natomiast korekta “na plus” będzie dotyczyła zwiększenia podatku naliczonego. Dlatego w nieco odmienny sposób ustawa o VAT podchodzi do korekty faktury w zależności od rodzaju korekty.

Nie ma możliwości rozliczenia w dwóch następnych okresach rozliczeniowych. Co istotne nabywca dokonuje zmniejszenia VAT naliczonego nawet w sytuacji jeśli nie potwierdził jeszcze odbioru faktury korygującej, ponieważ przepis mówi, że jest to okres, w którym nabywca dowiedział się o fakturze korygującej (art. 86 ust. 19a; art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT). Jeżeli jednak podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze pierwotnej, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Zapis ten należy rozumieć w ten sposób, że faktura korygująca nie powinna być ujmowana bez wcześniejszego lub równoległego zaksięgowania faktury pierwotnej.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji odnośnie takiego przypadku, więc pozostaje wzorować się na stanowisku organów podatkowych w tym temacie.

Różne przypadki korygowania “na minus” i “na plus”

Z uwagi, że moment ujęcia korekty z faktury zakupowej “na minus” i “na plus” jest traktowany na nieco odmiennych zasadach omówimy to na przykładach.

Przykład 1

Przedsiębiorca otrzymał fakturę pierwotną na zakup towarów w miesiącu maju. Jest czynnym podatnikiem VAT, któremu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, rozliczeń dokonuje w okresach miesięcznych. W miesiącu czerwcu przedsiębiorca otrzymał korektę faktury “na minus”, a więc zmniejszeniu uległ VAT naliczony. Ponieważ prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej przysługuje za okresy: maj, czerwiec i lipiec to mogą wystąpić 3 sytuacje:
  • Przedsiębiorca odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w rozliczeniu za miesiąc maj. W takiej sytuacji zmniejszenia VAT naliczonego z korekty będzie zobowiązany dokonać w miesiącu czerwcu.
  • Przedsiębiorca nie odliczył VAT naliczonego z faktury pierwotnej w maju wówczas w miesiącu czerwcu może zaksięgować zarówno fakturę pierwotną, jak również fakturę korygującą.
  • Przedsiębiorca nie odliczył VAT naliczonego z faktury pierwotnej w maju lecz w lipcu, wówczas księgujemy fakturę pierwotną i korektę w lipcu mimo, że data wystawienia korekty jest czerwcowa.

Przykład 2

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT rozliczający się miesięcznie otrzymał fakturę zakupową w miesiącu kwietniu. Dostawca wystawił i wysłał korektę faktury zmniejszającą w miesiącu maju, ale nabywca zapomniał jej zaksięgować i zorientował się dopiero w miesiącu czerwcu. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi złożyć korektę deklaracji i JPK_VAT za miesiąc maj, ponieważ już wtedy dowiedział się o fakturze korygującej zakupy.

Przykład 3

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT otrzymał fakturę zakupową w miesiącu marcu. W kwietniu dostawca wystawił korektę do tej faktury “na plus” a nabywca ją otrzymał. Przedsiębiorca korektę “na plus” będzie mógł zaksięgować w miesiącu kwietniu, maju lub czerwcu.

Faktury korygujące zarówno te “na minus” jak i te “na plus” muszą się znaleźć w rejestrze VAT zakupu w odpowiednich okresach rozliczeniowych dzięki temu będą prawidłowo wykazywane w miesięcznym pliku JPK_VAT.

Zobacz również: Korygowanie nazwy kontrahenta na fakturze a JPK_VAT.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość