Zobacz nasz film na ten temat faktury uproszczonej
Przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur uproszczonych w postaci paragonu z numerem NIP nabywcy. Taki dokument pozwala na odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów przez nabywcę, pomimo braku szczegółowych danych identyfikacyjnych na paragonie, poza numerem NIP. W jaki sposób należy wykazywać faktury uproszczone w JPK_V7?
Faktura uproszczona w JPK_V7
W 2020 roku pisaliśmy niejednokrotnie na temat faktur uproszczonych. Ministerstwo Finansów wydało nawet objaśnienie podatkowe, które miały rozwiać wątpliwości przedsiębiorców na temat paragonów uproszczonych. Niewątpliwie wyjaśnienia odpowiedziały na kilka kluczowych kwestii związanych z tym tematem. Pojawiła się w nich również informacja, że do końca 2020 roku przedsiębiorcy nie muszą wykazywać odrębnie faktur uproszczonych w JPK_V7. Sprzedaż była odnotowana w ewidencji VAT sprzedaży i JPK_V7 na podstawie raportów z kasy fiskalnej w kwotach zbiorczych.
W objaśnieniach MF pojawiła się również informacja, że od początku 2021 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek ujmowania faktur uproszczonych pojedynczo w JPK_V7. Na szczęście dla przedsiębiorców decydenci zmienili zapisy rozporządzenia w tym temacie.
Faktura uproszczona w JPK_V7 w 2021 roku
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2020 roku termin na wykazywanie paragonów jako faktury uproszczonej odrębnie w ewidencji VAT sprzedaży został przesunięty z 1 stycznia 2021 roku na 30 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury uproszczone w formie paragonów mogą w dalszym ciągu księgować sprzedaż zbiorczymi zapisami na podstawie raportów z kasy fiskalnej. Obowiązek odrębnego księgowania każdego paragonu, który jest fakturą uproszczoną, w ewidencji sprzedaży będzie obowiązywał dopiero od 1 lipca 2021 roku. Odrębne wykazywanie faktur uproszczonych w ewidencji VAT sprzedaży może być niezwykle czasochłonnym zajęciem dla wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę ten fakt pozostaje mieć nadzieję, że w tym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., może uda się wypracować kompromis korzystny dla obu stron.