PKWiU 2015 a podatki dochodowe i VAT

PKWiU 2015

Co nowego wprowadziła klasyfikacja PKWiU 2015, kogo i w jakich przypadkach obowiązuje? Sprawdź nasz artykuł, gdzie wszystko wyjaśniamy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), od 1 stycznia 2016 roku wprowadzona została nowa klasyfikacja PKWiU 2015. Co ważne, od początku 2018 roku dotyczy ona także opodatkowania VAT oraz podatkiem dochodowym.

PKWiU 2015 – stopniowe zmiany

Jak zostało wspomniane, PKWiU 2015 zaczęło obowiązywać już od stycznia 2016 roku, jednak nie od razu w pełnym zakresie. Po pierwsze, do końca 2016 roku możliwe było stosowanie obu klasyfikacji – zarówno PKWiU 2008, jak i PKWiU 2015. Co ważne, nowa klasyfikacja obecnie obowiązuje wyłącznie w zakresie dotyczącym:

  • ewidencji i dokumentacji,
  • rachunkowości,
  • urzędowych rejestrów i systemów informacyjnych administracji publicznej.

Natomiast jeszcze do końca 2018 roku PKWiU 2008 będzie obowiązywała w przypadku:

  • opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
  • opodatkowania podatkiem od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.

Zmiany w kwestii stosowania PKWiU 2015 do ww. podatków pierwotnie miały wejść już od 1 stycznia br. Jednak pod koniec 2017 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone Rozporządzenie RM zmieniające rozporządzenie w sprawie PKWiU, zgodnie z którym termin stosowania nowej klasyfikacji zostaje przesunięty o rok (Dz.U. 2017 poz. 2453).

PKWiU a podatki – kiedy może mieć znaczenie?

Ustawy podatkowe w wielu miejscach odwołują się bezpośrednio do PKWiU. Odnośnik taki możemy napotkać m.in. przy tak podstawowej czynności, jak określenie właściwej stawki VAT do sprzedawanych towarów i usług (dla stawki 5% oraz 8% należy zajrzeć do załączników 3 oraz 10 do ustawy o VAT), jak również przy określaniu obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (załączniki nr 11, 13 oraz 14 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Co ważne, organy podatkowe nie rozstrzygają kwestii poprawnego sklasyfikowania towarów i usług według PKWiU – zatem to na podatniku ciąży obowiązek i odpowiedzialność za właściwe posługiwanie się kodami z klasyfikacji (oraz stosowanie się do aktualnie obowiązującego zestawienia). Po pomoc w tym zakresie można zgłosić się do urzędu statystycznego w Łodzi, składając wniosek o tzw. opinię interpretacyjną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość