Płatności firmowe z konta osobistego lub osoby trzeciej

Dokonywanie rozliczeń firmowych za pośrednictwem rachunku bankowego to obecnie standard. Warto zatem wiedzieć, czy w rozrachunkach firmowych można skorzystać z innego niż firmowy rachunku bankowego – np. prywatnego konta przedsiębiorcy albo konta osoby trzeciej.

Konto firmowe czy konto prywatne – rozliczenie przedsiębiorcy

Specyfiką jednoosobowych działalności gospodarczych jest fakt, że nie mają one odrębnego majątku od majątku przedsiębiorcy. W związku z tym przepisy nie narzucają małym przedsiębiorcom obowiązku założenia rachunku firmowego – właściciel może korzystać w swojej firmie zarówno z konta prywatnego, jak i konta firmowego.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Płatności firmowe z konta osobistego lub osoby trzeciej Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Płatności firmowe z konta osobistego lub osoby trzeciej

Rozliczenia firmowe z konta osoby trzeciej

W toku prowadzonej działalności może zdarzyć się sytuacja, kiedy na koncie przedsiębiorcy nie ma środków bądź też nie ma on możliwości skorzystania z płatności na swoim rachunku. W takim przypadku czasem wykorzystywane jest konto bankowe osoby trzeciej – np. przelewu do kontrahenta albo urzędu skarbowego dokonuje członek rodziny przedsiębiorcy.

Jeśli chodzi o rozrachunki z kontrahentami, to generalnie przepisy nie wzbraniają dokonywania i przyjmowania płatności z konta innego, niż należące do przedsiębiorcy. Ważne, aby taki przelew był dokładnie opisany – od kogo, za jaką transakcję, numer faktury etc. – tak, aby odbiorca nie miał wątpliwości co do zakwalifikowania wpływu.

Program do faktur – Darmowe konto Płatności firmowe z konta osobistego lub osoby trzeciej

Natomiast w przypadku regulowania za kogoś rozliczeń publicznoprawnych spotkamy się już z pewnym ograniczeniem. Zapłacenie w czyimś imieniu podatku czy składki ZUS jest możliwe bez ograniczeń wyłącznie wtedy, gdy płatności dokonuje członek najbliższej rodziny (małżonek, wstępni, zstępni, pasierbi, rodzeństwo, ojczym i macocha). W każdym innym przypadku taka płatność zostanie przyjęta tylko wtedy, gdy jej wartość nie przekracza 1.000 zł.

Program do faktur – Darmowe konto Płatności firmowe z konta osobistego lub osoby trzeciej ▲ wróć na początek
Ważne!

Decydując się na skorzystanie z rachunku bankowego osoby trzeciej do opłacenia zobowiązań firmy warto pamiętać, aby rozliczyć się również z tą osobą. Przekazanie środków od innej osoby może być bowiem potraktowane jako darowizna albo pożyczka, a tym samym podlegać pod przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn albo podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawowy Rachunek Płatniczy – sprawdź, czym jest!

Najważniejsze pytania

Czy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej musi posiadać konto firmowe?

Nie. Przedsiębiorca może dokonywać płatności firmowych z konta prywatnego. Jednak w takim przypadku właściciel powinien zgłosić prywatne konto bankowe we wniosku CEIDG-1.

Czy możliwe jest wykorzystanie do rozliczeń firmowych konta bankowego osoby trzeciej?

Płatności z konta innego niż należące do przedsiębiorcy są możliwe w przypadku rozliczeń z kontrahentami. Istotne jest, aby takie przelewy były dokładnie opisane i zawierały wszystkie najważniejsze informacje.

Czy rozliczenia publicznoprawne można opłacić z konta innego niż rachunek przedsiębiorcy?

Tak – do kwoty 1000 zł z konta dowolnej osoby trzeciej. Powyżej tej kwoty, wpłat do ZUS czy US może dokonać jedynie członek najbliższej rodziny – np. małżonek lub rodzeństwo.

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań