Blog ifirma.pl

Podatek giełdowy – jak rozliczać zyski kapitałowe?

|
|
4 minut czytania
Każda osoba inwestująca na giełdzie i uzyskująca z tego tytułu przychody jest zobligowana do uiszczenia należnego podatku giełdowego. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozliczać zyski kapitałowe i znajdziesz najważniejsze kwestie związane z tym tematem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co to podatek giełdowy?

W myśl art. 30a i 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek giełdowy wynosi 19% (zgodnie z zasadami opodatkowania liniowego) od uzyskanej wartości dochodów z inwestycji w instrumenty finansowe. Dotyczy to zatem np. akcji, obligacji, opcji, kontraktów terminowych itd. Różnić mogą się jednak terminy i sposoby uiszczenia podatku w określonych przypadkach. Nawet jeśli inwestor stracił na obrocie papierami wartościowymi w danym roku, to wciąż musi wypełnić zeznanie podatkowe.

W przypadku posiadanych kont oszczędnościowych lub lokat bankowych podatek pobiera się z góry, więc nie ma konieczności samodzielnego rozliczania go. Podobnie jest z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne – o ile nie zrezygnujesz w danej chwili z tej inwestycji i nie otrzymasz zgromadzonych środków. Wynika to z tego, że rozliczeniem podatku z Urzędem zajmuje się wybrany fundusz inwestycyjny. Jeżeli zdecydujesz się na umarzanie zgromadzonych środków w ramach TFI, przyjmuje się następujące podejście:

 • FIFO – umarzanie najwcześniej zakupionych jednostek;
 • HIFO – umarzanie najdroższych zakupionych jednostek;
 • LIFO – umarzanie najpóźniej zakupionych jednostek.

Jak rozliczać zyski kapitałowe?

Osoby, które obowiązuje podatek dochodowy, muszą dostarczyć do Urzędu Skarbowego dostarczyć deklarację PIT-38. Kiedy jest konieczne spełnienie tego zobowiązania?

Dotyczy to podatników, którzy w danym roku podatkowym osiągnęło przychody z tytułu odpłatnego zbycia:

 • papierów wartościowych;
 • pożyczonych papierów wartościowych;
 • pochodnych instrumentów finansowych;
 • udziałów w spółkach prawa handlowego z osobowością prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo;
 • waluty wirtualnej.

Oprócz PIT-38 należy również złożyć PIT-8C. Deklarację wystawia biuro maklerskie, w którym podatnik posiada rachunek inwestycyjny i z tego tytułu ponosi koszty uzyskania przychodu. Jeśli korzystasz z usług kilku biur maklerskich, każde z nich wyśle Ci zestawienie z dokonanymi przez Ciebie transakcjami.

Warto również wspomnieć, iż nie ma możliwości wspólnego rozliczenia podatku przez małżonków – każdy musi wypełnić deklarację oddzielnie.

Termin rozliczenia PIT-38

Deklarację podatkową musisz złożyć do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Jeśli data ta wypada w dzień ustawowo wolny lub w sobotę, ostatni dzień upływu terminu przypada na pierwszy dzień roboczy następujący po 30 kwietnia. W 2023 roku był to 2 maja.

Ulgi od podatku giełdowego

Istnieją dwie sytuacje, w których możemy być zwolnieni z rozliczenia zysków kapitałowych. Dotyczy to:

 • Poniesienie strat giełdowych w poprzednich latach – przysługuje inwestorom, którzy w 5 poprzednich latach wykazali straty. Wartość odliczonej sumy nie może być jednak wyższa niż 50% całej straty;
 • Zapłaty podatku za granicą – przysługuje osobom, które zapłaciły podatek dochodowy poza granicami Polski (PIT/ZG). Możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej;
 • Posiadanie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi to wypłacenie zgromadzonych środków dopiero po uzyskaniu prawa do emerytury;
 • OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) – ustawa regulująca tę kwestię przyjęto 18 kwietnia 2023 roku. Dotyczy ona nowego sposobu inwestowania transgranicznego i gromadzenia długoterminowych oszczędności. Jest to rozwiązanie dedykowane każdemu mieszkańcowi Unii Europejskiej i pozwala na ominięcie obowiązku rozliczenia się z zysków kapitałowych;
 • Podobne możliwości oferują Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) lub Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) – w przypadku PPK, jeśli po 60. roku życia wypłacisz do 25% zgromadzonych oszczędności, a pozostałą kwotę rozłożysz na 120 rat. W PPE dotyczy to sytuacji, gdy ukończysz 60 lat lub przejdziesz na wcześniejszą emeryturę.
 • Inwestowanie w metale lokacyjne np. złoto – jeżeli zakupione złoto przechowujesz dłużej niż 6 miesięcy, znika obowiązek zapłacenia podatku dochodowego. Wiążący jest jedynie podatek od czynności cywilnoprawnej wynikający ze sprzedaży, który wynosi 2% (jeśli wartość transakcji wynosi powyżej 1000 zł). Wyjątkiem jest zakup złota papierowego, w którym należy już uiścić opłatę od zysków kapitałowych;
 • Inwestowanie w nieruchomości – w tym przypadku nie obowiązuje podatek giełdowy, natomiast należy opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych;
 • Otrzymane zyski możesz przekazać na cele charytatywne, w takich sytuacjach jesteś zwolniony z zapłacenia podatku;
 • Możesz skorzystać z ulgi o wysokości 50% wartości przeznaczonych środków na inwestycje w fundusze venture capital. Są to podmioty zajmujące się finansowaniem młodych firm, start-upów z dużym potencjałem szybkiego wzrostu;
 • Stosuj strategię inwestycyjną Kup i trzymaj – nabywaj akcje z długim horyzontem czasowym, możesz przechowywać je w swoim portfelu inwestycyjnym przez wiele lat i mogą one pełnić funkcję stabilizującą Twoje finanse. Jeżeli przez długi okres nie zamierzasz sprzedawać tych akcji, nie masz obowiązku rozliczenia podatku od zysków kapitałowych.
 • Zmiany w podatku giełdowym od 2024 roku?

  Od jakiegoś czasu Ministerstwo Finansów deklarowało, iż pracuje nad zmianą dotychczasowych warunków rozliczania podatku giełdowego. Ma bowiem zostać wprowadzona kwota wolna od tej daniny w wysokości 10 000 zł oraz zmianę z 19% na 20%. Plan wejścia ustawy w życia szacuje się na 2024 rok, aczkolwiek nie są to potwierdzone informacje.

  Podsumowanie

  Działając na rynku papierów wartościowych warto pamiętać o spełnieniu obowiązków podatkowych oraz znać możliwości uzyskania ulg oraz zwolnień w tym zakresie. W ten sposób możesz podjąć działania, pozwalające na efektywniejsze zarządzanie swoimi finansami.

  Autor ifirma.pl

  Zespół IFIRMA

  Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

  Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

  W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

  Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Zleć księgowość
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Najważniejsze pytania

   1. Co to jest podatek giełdowy?

    Podatek giełdowy to 19% podatek od dochodów uzyskanych z inwestycji w instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje, opcje, kontrakty terminowe itp.
   2. Kiedy muszę rozliczyć podatek giełdowy?

    Podatek giełdowy musisz rozliczyć, jeśli w danym roku osiągnąłeś dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów w spółkach prawa handlowego lub wkładów w spółdzielniach.
   3. Jak rozliczyć zyski kapitałowe?

    Aby rozliczyć zyski kapitałowe, musisz złożyć deklarację PIT-38 oraz PIT-8C. Deklarację PIT-38 składa się do Urzędu Skarbowego, natomiast PIT-8C jest wystawiana przez biuro maklerskie, w którym posiadasz rachunek inwestycyjny.
   4. Czy istnieją ulgi od podatku giełdowego?

    Tak, istnieją pewne ulgi od podatku giełdowego. Przykłady to poniesienie strat giełdowych w poprzednich latach, zapłata podatku za granicą, posiadanie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz przekazanie zysków na cele charytatywne.
   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl
   Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie