Co to podatek giełdowy?
W myśl art. 30a i 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek giełdowy wynosi 19% (zgodnie z zasadami opodatkowania liniowego) od uzyskanej wartości dochodów z inwestycji w instrumenty finansowe. Dotyczy to zatem np. akcji, obligacji, opcji, kontraktów terminowych itd. Różnić mogą się jednak terminy i sposoby uiszczenia podatku w określonych przypadkach. Nawet jeśli inwestor stracił na obrocie papierami wartościowymi w danym roku, to wciąż musi wypełnić zeznanie podatkowe.
W przypadku posiadanych kont oszczędnościowych lub lokat bankowych podatek pobiera się z góry, więc nie ma konieczności samodzielnego rozliczania go. Podobnie jest z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne – o ile nie zrezygnujesz w danej chwili z tej inwestycji i nie otrzymasz zgromadzonych środków. Wynika to z tego, że rozliczeniem podatku z Urzędem zajmuje się wybrany fundusz inwestycyjny. Jeżeli zdecydujesz się na umarzanie zgromadzonych środków w ramach TFI, przyjmuje się następujące podejście:
- FIFO – umarzanie najwcześniej zakupionych jednostek;
- HIFO – umarzanie najdroższych zakupionych jednostek;
- LIFO – umarzanie najpóźniej zakupionych jednostek.
Jak rozliczać zyski kapitałowe?
Osoby, które obowiązuje podatek dochodowy, muszą dostarczyć do Urzędu Skarbowego dostarczyć deklarację PIT-38. Kiedy jest konieczne spełnienie tego zobowiązania?
Dotyczy to podatników, którzy w danym roku podatkowym osiągnęło przychody z tytułu odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych;
- pożyczonych papierów wartościowych;
- pochodnych instrumentów finansowych;
- udziałów w spółkach prawa handlowego z osobowością prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo;
- waluty wirtualnej.
Oprócz PIT-38 należy również złożyć PIT-8C. Deklarację wystawia biuro maklerskie, w którym podatnik posiada rachunek inwestycyjny i z tego tytułu ponosi koszty uzyskania przychodu. Jeśli korzystasz z usług kilku biur maklerskich, każde z nich wyśle Ci zestawienie z dokonanymi przez Ciebie transakcjami.
Warto również wspomnieć, iż nie ma możliwości wspólnego rozliczenia podatku przez małżonków – każdy musi wypełnić deklarację oddzielnie.
Termin rozliczenia PIT-38
Deklarację podatkową musisz złożyć do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Jeśli data ta wypada w dzień ustawowo wolny lub w sobotę, ostatni dzień upływu terminu przypada na pierwszy dzień roboczy następujący po 30 kwietnia. W 2023 roku był to 2 maja.Ulgi od podatku giełdowego
Istnieją dwie sytuacje, w których możemy być zwolnieni z rozliczenia zysków kapitałowych. Dotyczy to:
Zmiany w podatku giełdowym od 2024 roku?
Od jakiegoś czasu Ministerstwo Finansów deklarowało, iż pracuje nad zmianą dotychczasowych warunków rozliczania podatku giełdowego. Ma bowiem zostać wprowadzona kwota wolna od tej daniny w wysokości 10 000 zł oraz zmianę z 19% na 20%. Plan wejścia ustawy w życia szacuje się na 2024 rok, aczkolwiek nie są to potwierdzone informacje.
Podsumowanie
Działając na rynku papierów wartościowych warto pamiętać o spełnieniu obowiązków podatkowych oraz znać możliwości uzyskania ulg oraz zwolnień w tym zakresie. W ten sposób możesz podjąć działania, pozwalające na efektywniejsze zarządzanie swoimi finansami.