ABC księgowości – Rejestracja VAT

stawki VAT

W jakich przypadkach konieczna jest rejestracja jako podatnik VAT? Na czym polegają i czym różnią się zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe? Dowiedz się więcej w temacie podatku VAT w najnowszym artykule  z serii ABC księgowości.

W jakich przypadkach konieczna jest rejestracja jako podatnik VAT? Na czym polegają i czym różnią się zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe? Dowiedz się więcej w temacie podatku VAT w najnowszym artykule  z serii ABC księgowości.

Zwolnienie podmiotowe

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą z definicji są zwolnione z rozliczania podatku VAT – jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Kończy się ono, gdy nasz obrót (sprzedaż) przekroczy w roku podatkowym ustalony próg – w 2012r. wynosi on 150 000 zł (art.113 ustawy o VAT). Jeśli działalność została rozpoczęta w trakcie roku podatkowego, próg ten wyliczany jest w odpowiedniej proporcji do czasu prowadzenia działalności. Podatnik może zrezygnować z prawa do zwolnienia już w momencie rozpoczęcia działalności (przed dokonaniem pierwszej sprzedaży) lub począwszy od każdego kolejnego miesiąca.

Wyłączenia ze zwolnienia przedmiotowego

Ze zwolnienia podmiotowego nie mogą skorzystać jednak podatnicy:
 • dokonujący dostawy: wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, towarów, opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, nowych środków transportu, terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,
 • świadczący usługi prawnicze, w zakresie doradztwa oraz jubilerskie,
 • nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Lista transakcji, gdy nie-vatowiec ma obowiązek rozliczenia podatku VAT

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego,w przypadku czynności:
 • importu towarów
 • importu usług
 • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)
 • dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca (i jest nabywcą) – np. dokonują skupu złomu
 • świadczenia usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca (i jest usługobiorcą) – nabywają praw do emisji gazów cieplarnianych
ma obowiązek rozliczenia podatku VAT na zasadach obowiązujących czynnego podatnika VAT , ale rejestracja VAT jako czynny podatnik VAT  nie jest niezbędna.

Rejestracja VAT

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą lub nie chcą korzystać ze zwolnienia podmiotowego maja obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT. Rejestracja VAT ma miejsce  poprzez złożenie w odpowiednim Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-R.

Zwolnienie przedmiotowe

Poza zwolnieniem podmiotowym występuje również tzw. zwolnienie przedmiotowe, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy dokonujący wyłącznie  sprzedaży towarów i usług zwolnionych z podatku VAT.  Lista tych zwolnień jest obszerna, a wymienione są w art.43 ustawy o VAT. Utrata zwolnienia przedmiotowego nie następuje z chwilą przekroczenia określonego limitu sprzedaży lecz wówczas, gdy podatnik uprawniony do stosowania takiego zwolnienia, zaczyna dokonywać obrotu towarami czy usługami, które nie są zwolnione i wartość sprzedaży nie podlegającej zwolnieniu przekroczy limit 150 tys. zł w trakcie roku.

Różnice pomiędzy vatowcem i nie-vatowcem

 • Vatowiec do wartości sprzedaży netto dolicza podatek VAT wg stawki określonej w przepisach (3%, 5% lub 23%). Netto + VAT daje cenę brutto. U nie-vatowca netto=brutto.
 • Vatowiec wystawia faktury, nie-vatowiec rachunki.
 • Nie-vatowiec jest zwolniony z prowadzenia ewidencji zakupów VAT ale musi prowadzić ewidencję sprzedaży, która pozwoli na pilnowanie limitu uprawniającego korzystania ze zwolnienia podmiotowego.
 • Vatowiec ma prawo do odliczenia podatku naliczonego (zapłaconego przy zakupach) od podatku należnego (doliczonego do kwot netto sprzedaży).
 • Vatowiec ma obowiązek składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT.
Więcej o zasadach rozliczania podatku naliczonego i należnego  oraz wyjaśnienie, kiedy warto być vatowcem – w oddzielnym artykule.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.