Blog ifirma.pl

Aplikacja Podatnika KSeF – aktualizacja wersji testowej

|
|
2 minut czytania
Korzystasz z wersji testowej KSeF? Sprawdź, co zostało w niej zaktualizowane.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ma zapewnić wystawianie wszystkich faktur w jednym formacie. Takie faktury są określane jako faktury ustrukturyzowane. Obecnie nie ma jeszcze obowiązku wystawiania faktur w takiej strukturze, jest to dobrowolna decyzja przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów udostępniło również wersję testową KSeF, która pozwala na zapoznanie się z tą aplikacją. Wersja testowa została zaktualizowana i o tej aktualizacji napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Po co została stworzona wersja testowa?

Przygotowana przez MF wersja testowa ma posłużyć, jako narzędzie do zapoznania się z zasadą wystawiania faktur ustrukturyzowanych. W środowisku testowym należy posługiwać się zanonimizowanymi danymi, czyli podaje się fikcyjne dane osobowe. Jest to narzędzie, które służy do zbierania informacji na temat aplikacji. Zachęca się użytkowników do przekazywania swoich uwag, które pozwolą na udoskonalenie i dostosowanie do potrzeb przedsiębiorców aplikacji, która w przyszłości będzie obowiązkowa dla wszystkich. Na podstawie dotychczas zebranych doświadczeń dokonano aktualizacji wersji testowej.

Aktualizacja wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF

Jak można przeczytać na stronie Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) 20 października 2022 roku została zaktualizowana wersja testowa Aplikacji Podatnika KSeF. Aktualizacja objęła następujące obszary:

 • mechanizm walidacji sum kontrolnych NIP,
 • możliwość generowania e-Faktury i UPO w formacie PDF,
 • mechanizm ostrzegania przed możliwym wystawieniem e-Faktury z tym samym numerem faktury (duplikatu),
 • możliwość pobierania paczki faktur z poziomu Listy faktur,
 • dodanie formularza skróconego dla faktury podstawowej,
 • dodanie kolumn z datami na Liście tokenów,
 • możliwość wyszukania sesji po numerze referencyjnym w Historii sesji,
 • możliwość wyszukania/autouzupełniania pól w sekcji Adres,
 • drobniejsze usprawnienia (m.in. zmiana szaty graficznej, dodanie widoku Home AP).

W dalszym ciągu KIS prosi o przesyłanie na adres mailowy: info.ksef@mf.gov.pl swoich uwag i sugestii, które pozwolą udoskonalić produkt. W tytule wiadomości należy wpisać: AP_TEST.

Harmonogram wprowadzania KSeF

Na temat faktur ustrukturyzowanych pisaliśmy już niejednokrotnie na łamach naszych publikacji. Wiemy, że na razie wystawianie faktur w KSeF jest dobrowolne i takie ma pozostać w roku 2022 i 2023. Z decyzji wykonawczej Rady Unii Europejskiej wynika, że polski rząd uzyskał zgodę na obowiązkowe fakturowanie w KSeF.

Przedłużenie wystawiania faktur ustrukturyzowanych po 2026 roku będzie możliwe po złożeniu przez Polskę sprawozdania o skuteczności w zwalczaniu oszustw w VAT po wprowadzeniu KSeF. Jak z tego wynika nie ma już odwołania od wystawiania faktur ustrukturyzowanych, które jak wiadomo nie zapewniają obsługi wszystkich faktur, które obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. Katalog takich dokumentów jest dość obszerny i warto się z nim zapoznać. Należy zakładać, że do czasu pełnego wdrożenia tej aplikacji będą kolejne aktualizacje, które zapewnią jej większą funkcjonalność.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie