Bilety za przejazdy w KPiR

Co stanowi dowód aby można było ująć koszty transportu w księdze przychodów i rozchodów? Niezbędna jest faktura czy wystarczy bilet?  To często pojawiające się pytania w związku z prowadzoną działalnością. Każdy przedsiębiorca może wybrać dowolny środek lokomocji – poruszać się za pomocą prywatnego lub służbowego samochodu, korzystając z usług taksówkarskich lub też wybierając transport publiczny. Każdorazowo ważne jest jednak właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków aby odpowiednio ująć koszta związane z transportem w KPiR.

Bilet za przejazd może być traktowany jak faktura

W określonych sytuacjach bilet za jednorazowy przejazd można traktować tak samo jak fakturę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Może zostać ujęty jako koszt podatkowy oraz daje prawo do odliczenia znajdującego się na nim podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z par. 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, bilet jednorazowy na trasę dłuższą niż 50 km może być przez przedsiębiorce traktowany jak faktura . By jednak było to możliwe, powinien on zawierać następujące dane:

  • nazwę sprzedawcy i numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku
  • numer i datę wystawienia biletu
  • informację pozwalającą na zidentyfikowanie rodzaju usługi
  • kwotę należności wraz z podatkiem
  • kwotę podatku

Jeżeli przejazd udokumentowany biletem spełniającym ww. wymogi dotyczył prowadzonej działalności, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by ująć go w kol. 13 KPiR (pozostałe wydatki). W kwocie netto w przypadku czynnych podatników VAT lub w kwocie brutto u podatników korzystających ze zwolnienia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Bilety za przejazdy komunikacją miejską nie będą kosztem

W przypadku jednorazowych biletów za przejazd komunikacją miejską ww. reguła nie będzie miała zastosowania. Mało prawdopodobne aby trasa tramwaju czy autobusu miejskiego przekroczyła 50 km. Po za tym bilety jednorazowe za takie przejazdy nie posiadają ww. danych. Nie jest także możliwe sporządzenie do takiego wydatku dowodu wewnętrznego, przewidzianego w par. 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR (chyba że rozliczana jest cała podróż służbowa właściciela firmy). W związku z powyższym, by ująć wydatek związany z przejazdem komunikacją miejską w księdze przychodów i rozchodów konieczne jest zwrócenie się do przewoźnika o wystawienie faktury. Po uzyskaniu takiego dokumentu księgowanie odbywa się analogicznie, jak w przypadku biletów, które można uznać za fakturę (zobacz tutaj).

Księgowanie biletu lotniczego – sprawdź, czy jest to możliwe!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań