Powrót

Refaktura kosztów noclegu

refaktura kosztów noclegu

Refakturowanie polega na wystawieniu faktury/faktur bez zwiększania wartości sprzedaży o własną marżę, stanowiącą zysk. W odniesieniu do kosztów noclegu polega to w głównej mierze na odsprzedaży nabytych usług osobie trzeciej, co określa się jako „przerzucanie kosztów”.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czym jest refaktura? Na czym polega refakturowanie kosztów w odniesieniu do usług i kosztów noclegowych? Sprawdź szczegóły.

Co to jest refaktura?

Refakturowanie polega na wystawieniu faktury/faktur bez zwiększania wartości sprzedaży o własną marżę, stanowiącą zysk. W odniesieniu do kosztów noclegu polega to w głównej mierze na odsprzedaży nabytych usług osobie trzeciej, co określa się jako „przerzucanie kosztów”.

Przychód z tytułu refaktury za nocleg

Przychód należny z tytułu refakturowania usług noclegu powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury. Niemniej jeśli przykładowo w umowie z tytułu refakturowania określono miesiąc jako okres rozliczeniowy wówczas momentem powstania przychodu z tytułu refakturowania będzie ostatni dzień miesiąca. A jeśli przed dniem wystawienia refaktury w całości otrzymano zaplatę momentem powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności.

Podatek VAT przy refakturowaniu usługi za nocleg

Przedsiębiorca nie może odliczyć podatku VAT od usług noclegowych. W takiej sytuacji podatek VAT naliczony (od zakupu) nie pomniejsza podatku należnego (od sprzedaży). Powyższe oznacza, że kosztem podatkowym będzie wartość brutto faktury zakupu usługi noclegowej.

Jest to spowodowane tym, że wystawca refaktury zobowiązany jest do opodatkowania odsprzedawanej usługi. Z kolei przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego z tejże faktury.

Usługa kompleksowa

Pewnym załagodzeniem tego stanu rzeczy jest ewentualna możliwość powiązana usługi noclegowej z innymi usługami, które tworzą razem tzw. usługę kompleksową. Z usługą kompleksową mamy do czynienia wtedy, gdy dwie lub więcej czynności dokonane przez świadczącego usługi są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie i z ekonomicznego punktu widzenia jedno świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter nienaturalny.

Jeśli usługa noclegowa jest częścią takiej właśnie usługi kompleksowej, wówczas można odliczyć VAT z usługi noclegowej. Wskazują na to m.in.: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 września 2014 r. ILPP2/443-651/14-4/MR, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2012 r. IPPP1/443-795/12-2/Igo, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r. IPPP2/4512-251/15-2/AO.

Stawka VAT na usługi noclegowe

Usługi noclegowe zostały zakwalifikowane do działu 55 PKWiU – usługi związane z zakwaterowaniem. Stawka podstawowa VAT na usługi noclegowe wynosi 8%, ale przepisy VAT przewidują również wyjątki od tej reguły dopuszczając w pewnych okolicznościach stawkę zwolnioną. Uwaga – jeśli usługa noclegowa jest usługą poboczną, wówczas opodatkowana jest ona stawką VAT właściwą dla usługi głównej.

Zainteresował Cię temat refakturowania? Refaktura – dowiedz się więcej

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość