Chat with us, powered by LiveChat

Kasy fiskalne online – nowy rodzaj kas fiskalnych w 2018 r.

kasy fiskalne online

Przedsiębiorców stosujących kasy fiskalne czekają zmiany. Rząd przyjął projekt noweli ustaw wprowadzających kasy fiskalne online. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2018 roku. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i kto będzie musiał zainstalować nowe kasy fiskalne.

Rząd przyjął projekt noweli ustaw wprowadzających kasy fiskalne online. Sprawdź, co dokładnie się zmieni, kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa i kto będzie musiał zainstalować kasę fiskalną online.

Projekt zmian dotyczący kas fiskalnych

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo o miarach, kasy fiskalne online to zupełnie nowy rodzaj urządzeń fiskalnych, które umożliwią:

przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Innymi słowy kasy fiskalne online będą na bieżąco przekazywały do CRK informacje o każdej zaewidencjonowanej transakcji. W tym również raporty dobowe i paragony. Jak uzasadnia Ministerstwo Finansów, wprowadzenie nowego rodzaju kas umożliwi skuteczniejszą kontrolę podatkową w zakresie podatku VAT, który notabene jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa. Zgromadzone w ten sposób dane posłużą także do celów analitycznych.

Kasy fiskalne online – kiedy i dla kogo?

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych dotyczy przedsiębiorców, u których obrót z transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych przekroczył w danym roku podatkowym 20 000 zł. Dla przedsiębiorców rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku limit wyliczany jest proporcjonalnie.

Istnieje też lista działalności, w których kasa fiskalna musi być stosowana już od pierwszej transakcji.

Obecnie stosowane kasy fiskalne będą stopniowo zastępowane nowymi. Przedsiębiorcy jeszcze do 31 grudnia 2018 r. będą mogli nabywać „stare” kasy z papierowym zapisem kopi. Do 31 grudnia 2022 r. z elektronicznym – i korzystać z nich do czasu, aż urządzenia się wyeksploatują.

Jednak nie wszystkie działalności będą mogły pozostać przy starych kasach. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów:

Ze względu na wiele sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania, wprowadzony zostanie obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących w następujących branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych online

Obowiązywał będzie następujący harmonogram:

 1. od 1 stycznia 2019 r.: działalności świadczące usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz),
 2. od 1 lipca 2019 r.: działalności świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i stacjonarne placówki gastronomiczne,
 3. od 1 stycznia 2020 r.: działalności świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, fitness, a także opiekę medyczną świadczoną przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Ponadto koszt wymiany kas fiskalnych ma być refundowany. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od VAT 90% kwoty zakupu nowej kasy – nie więcej jednak niż 700 zł.

Zobacz: Ulga na zakup kasy fiskalnej

Czy wiesz, że możesz łatwo zintegrować swoje konto ifirma z wybranym urządzeniem fiskalnym? Służy temu nasz program Integrator Fiskalny – sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

 1. Hanna

  Dobrze, że pracuję w kancelarii i mam trochę więcej czasu. Kasa fiskalna dla adwokata musi być do 1 stycznia 2020 roku, więc mam czas żeby poszukać dobrej i wytrzymałej kasy. Poza tym – super wpis! 😉

 2. Kristina Czerwinska

  Witam,
  Czy do sprzedaży kursów on-line (terminowych) oraz e-booków dla osób fizycznych nie pprowadzących DG, jest potrzebna rejestracja kasy fiskalnej? Jeżeli TAK, w jaki sposób to działa biorąc pod uwagę brak fizycznej dostawy produktu/usługi do Klienta?
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.