Kiedy fiskus może darować karę?

kiedy fiskus może darować karę?

Firmy dopuszczające się nadużyć są surowo karane. Jednak można tego uniknąć, jeśli wcześniej wyrazi się tak zwany czynny żal.

Firmy dopuszczające się nadużyć są surowo karane. Jednak można tego uniknąć, jeśli wcześniej wyrazi się tak zwany czynny żal. Dowiedz się kiedy fiskus może darować karę?

Przestępstwa skarbowe

Miniony rok był rekordowy pod względem ilości kontroli u przedsiębiorców. W tym roku ma być ich jeszcze więcej. Przewiduje się też, że czas ich trwania ma ulec wydłużeniu. Od tego roku zwiększyły się również kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Stało się tak, ponieważ wysokość kar opiera się na wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które od stycznia br. wzrosło do 1 680 zł brutto). Przedsiębiorcy, którzy dopuszczą się nadużyć (na przykład spóźnią się ze złożeniem deklaracji) będą więc musieli ponieść tego konsekwencje.

Na co w tym roku powinno się szczególnie uważać, prowadząc firmę?

Jak wynika z Wyciągu Zadań Urzędów Kontroli Skarbowej na rok 2014 opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, urzędy skupią się przede wszystkim na zapobieganiu nieprawidłowościom w odprowadzaniu podatku VAT (szczególnie w obrocie wewnątrzwspólnotowym), a także na zapobieganiu wyłudzaniu zwrotu podatku VAT poprzez fikcyjne faktury. Urzędy zechcą również walczyć z nadużyciami w uzyskiwaniu przychodów z działalności gospodarczych prowadzonych z wykorzystaniem Internetu. Sprawdź najczęstsze przyczyny kontroli w zakresie podatku VAT, o których pisaliśmy na naszym blogu.

Jak uniknąć kary od fiskusa?

Zgodnie z KKS podatnik może uniknąć kary, jeśli wcześniej zastosuje instytucję czynnego żalu, czyli dobrowolnie przyzna się do winy. W celu uniknięcia kary należy zatem poinformować Urząd Skarbowy o dopuszczeniu się nadużyć, dokładnie opisując całą sprawę. Podatnik może to zrobić na piśmie lub ustnie do protokołu. Poza czynnym żalem podatnik musi też uregulować wszelkie zaległości, jeśli je posiada, przelewając całą kwotę wraz z odsetkami na konto Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak działać szybko, póki fiskus nie ma udokumentowanej wiedzy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się o popełnionym przez firmę nadużyciu, bądź też podejmie kroki, które mogą go doprowadzić do odkrycia nieprawidłowości (na przykład czynności sprawdzające, przeszukanie, kontrola), wówczas instytucja czynnego żalu nie ma zastosowania.

Gdy jest już za późno

Gdy fiskus samodzielnie odkryje popełniony przez firmę błąd, wówczas podatnikowi pozostaje jedynie odwołanie się od decyzji. Oraz sporządzenie właściwych korekt dokumentów rozliczeniowych, które kontrolerzy uznali za błędnie obliczone. Organy skarbowe nie dopuszczają usprawiedliwiania się przez podatnika nieznajomością przepisów czy nieświadomością istnienia obowiązku podatkowego.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.