Kiedy fiskus może darować karę?

Firmy dopuszczające się nadużyć są surowo karane. Jednak można tego uniknąć, jeśli wcześniej wyrazi się tak zwany czynny żal.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Firmy dopuszczające się nadużyć są surowo karane. Jednak można tego uniknąć, jeśli wcześniej wyrazi się tak zwany czynny żal. Dowiedz się kiedy fiskus może darować karę?

Przestępstwa skarbowe

Miniony rok był rekordowy pod względem ilości kontroli u przedsiębiorców. W tym roku ma być ich jeszcze więcej. Przewiduje się też, że czas ich trwania ma ulec wydłużeniu. Od tego roku zwiększyły się również kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Stało się tak, ponieważ wysokość kar opiera się na wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które od stycznia br. wzrosło do 1 680 zł brutto). Przedsiębiorcy, którzy dopuszczą się nadużyć (na przykład spóźnią się ze złożeniem deklaracji) będą więc musieli ponieść tego konsekwencje.

Na co w tym roku powinno się szczególnie uważać, prowadząc firmę?

Jak wynika z Wyciągu Zadań Urzędów Kontroli Skarbowej na rok 2014 opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, urzędy skupią się przede wszystkim na zapobieganiu nieprawidłowościom w odprowadzaniu podatku VAT (szczególnie w obrocie wewnątrzwspólnotowym), a także na zapobieganiu wyłudzaniu zwrotu podatku VAT poprzez fikcyjne faktury. Urzędy zechcą również walczyć z nadużyciami w uzyskiwaniu przychodów z działalności gospodarczych prowadzonych z wykorzystaniem Internetu. Sprawdź najczęstsze przyczyny kontroli w zakresie podatku VAT, o których pisaliśmy na naszym blogu.

Jak uniknąć kary od fiskusa?

Zgodnie z KKS podatnik może uniknąć kary, jeśli wcześniej zastosuje instytucję czynnego żalu, czyli dobrowolnie przyzna się do winy. W celu uniknięcia kary należy zatem poinformować Urząd Skarbowy o dopuszczeniu się nadużyć, dokładnie opisując całą sprawę. Podatnik może to zrobić na piśmie lub ustnie do protokołu. Poza czynnym żalem podatnik musi też uregulować wszelkie zaległości, jeśli je posiada, przelewając całą kwotę wraz z odsetkami na konto Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak działać szybko, póki fiskus nie ma udokumentowanej wiedzy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się o popełnionym przez firmę nadużyciu, bądź też podejmie kroki, które mogą go doprowadzić do odkrycia nieprawidłowości (na przykład czynności sprawdzające, przeszukanie, kontrola), wówczas instytucja czynnego żalu nie ma zastosowania.

Gdy jest już za późno

Gdy fiskus samodzielnie odkryje popełniony przez firmę błąd, wówczas podatnikowi pozostaje jedynie odwołanie się od decyzji. Oraz sporządzenie właściwych korekt dokumentów rozliczeniowych, które kontrolerzy uznali za błędnie obliczone. Organy skarbowe nie dopuszczają usprawiedliwiania się przez podatnika nieznajomością przepisów czy nieświadomością istnienia obowiązku podatkowego.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce