Księgowość dla małej firmy

Księgowość małej firmy może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy programu do księgowości lub przez biuro rachunkowe. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie, kto może prowadzić małą księgowość i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą rozliczać się z urzędem. Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić tzw. pełnej księgowości i ksiąg rachunkowych. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość dla firm

Małą księgowość mogą prowadzić:

  • freelancerzy i samozatrudnieni
  • jednoosobowe działalności gospodarcze
  • małe firmy z sektora MSP zatrudniające pracowników
  • działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich

których przychód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1 200 000 euro. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość (księgi rachunkowe).

W ramach małej księgowości — i w zależności od rodzaju prowadzonej działalności — przedsiębiorcy mogą rozliczać się:

  • Księgą Przychodów i Rozchodów,
  • ryczałtem ewidencjonowanym
  • lub kartą podatkową.

Najpowszechniejszym sposobem prowadzenia księgowości w małych firmach jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Wybierają ją przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy od klientów) i koszty (firmowe wydatki). Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.

Prowadzenie księgowości małej firmy

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę, na przykład przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca może też zatrudnić księgową u siebie w firmie lub skorzystać z usług biura rachunkowego online.

Pomocnym narzędziem w prowadzeniu księgowości może być też dobry program do fakturowania.

Dużą zaletą programów do samodzielnego prowadzenia księgowości jest to, że pozwalają przedsiębiorcom na ograniczenie kosztów. Firma nie musi korzystać z usług biur rachunkowych ani też zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy. Takie programy są też bardzo wygodne, a ich obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie.

Z obsługą programu powinien poradzić sobie każdy przedsiębiorca, nawet jeśli nie miał wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy księgowych na czacie, przez telefon lub maila. Im mniejsza skala działalności, tym mniej czynności księgowych i obowiązków związanych z rozliczeniami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI