Nieterminowe regulowanie należności przez kontrahenta

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego przed przystąpieniem do współpracy z nową firmą warto sprawdzić, czy posiada ona wpis do KRS i ewidencji działalności gospodarczej, a także poszukać informacji na jej temat w Internecie. Jednak co zrobić, jeśli mimo to trafiło się na kontrahenta, który ma problem z nieterminowym regulowaniem należności?

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego przed przystąpieniem do współpracy z nową firmą warto sprawdzić, czy posiada ona wpis do KRS i ewidencji działalności gospodarczej, a także poszukać informacji na jej temat w Internecie. Jednak co zrobić, jeśli mimo to trafiło się na kontrahenta, który ma problem z nieterminowym regulowaniem należności?   W pierwszej kolejności należy przypomnieć dłużnikowi o nieuregulowanej fakturze. Mogło się zdarzyć, że kontrahent zapomniał o niej, nie ma pieniędzy, bądź w ogóle nie otrzymał jakiejkolwiek faktury do uregulowania. Na początku warto przypomnieć mu się się telefonicznie lub poprzez e-maila. Jeśli okaże się, że dłużnik chce uregulować fakturę, ale nie ma na to środków, wówczas warto zaproponować mu podpisanie oświadczenia w którym kontrahent przyznaje się do długu i zobowiązuje się go spłacić – innymi słowy oświadczenie o uznaniu długu. Co ważne, takie oświadczenie przerywa bieg przedawnienia roszczenia. Od momentu podpisania oświadczenia termin przedawnienia biegnie od początku. Jeśli kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania, wówczas oświadczenie można uznać jako dowód w postępowaniu nakazowym w sądzie. Wydanie nakazu zapłaty przez sąd w postępowaniu nakazowym pozwala na szybkie wszczęcie działań komorniczych i zajęcie majątku dłużnika. Jeśli natomiast pomimo wielokrotnych prób kontaktu kontrahent nie odpowiada na e-maile/telefony, wówczas przedsiębiorcy pozostaje wysłanie dłużnikowi listem poleconym ostatecznego wezwania do zapłaty. W przypadku brak reakcji na wezwanie do zapłaty sprawę należy skierować do sądu. Można również skorzystać z usług firm windykacyjnych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.