Zastanawiasz się, czym jest identyfikator podatkowy i kto taki identyfikator musi posiadać? A może planujesz założyć firmę i chcesz wiedzieć, kiedy musisz mieć nadany numer NIP oraz jak wygląda procedura jego nadania? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Ustawa z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników oraz płatników określa:
Wyróżnia się dwa rodzaje identyfikatorów podatkowych, tj.:
WAŻNE – NIP nie może mieć ukrytego lub jawnego charakteru znaczącego, określającego pewne cechy podatnika, płatnika podatku albo płatnika składek ubezpieczeniowych.
Numer identyfikacji podatkowej potrzebny jest w obrocie prawnym i gospodarczym i służy identyfikacji przedsiębiorcy w urzędowych rejestrach.
Przedsiębiorca, który zaś oferuje towary lub usługi w sprzedaży bezpośredniej, lub sprzedaży na odległość za pośrednictwem środków masowego przekazu, sieci teleinformatycznych lub druków bezadresowych zobowiązany jest do umieszczenia w ofercie danych takich jak nazwa firmy, numer identyfikacji podatkowej, siedzibę albo adres firmy.
Co więcej, podatnicy są obowiązani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe lub celne.
W sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych podatnicy mają obowiązek podawać identyfikator podatkowy na żądanie:
NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
Otrzymałeś fakturę z błędnym numerem NIP i zastanawiasz się, czy masz prawo do odliczenia podatku VAT? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Nadanie NIP następuje przez dokonanie zgłoszenia identyfikacyjnego. Podatnicy, z wyłączeniem podatników będących osobami fizycznymi niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub nieprowadzących działalności gospodarczej, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na:
Zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych powinno zawierać:
Zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do KRS powinno zawierać dane:
WAŻNE – podatnicy wpisani do KRS dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających, o której mowa powyżej, w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi powinno zawierać:
Zgłoszenie identyfikacyjne podatników będących osobami fizycznymi, wykonującymi działalność gospodarczą powinno zawierać:
WAŻNE – w przypadku dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego przez pełnomocnika lub kuratora sądowego do zgłoszenia dołącza się uwierzytelnioną, lub poświadczoną urzędowo kopię pełnomocnictwa, lub postanowienia sądu.
Podatnicy:
Naczelnik urzędu skarbowego zobowiązany jest do przekazania informacji zwrotnej o NIP nadanym przedsiębiorcy rozpoczynającemu działalność gospodarczą niezwłocznie po nadaniu sądowi prowadzącemu rejestr przedsiębiorców albo organowi prowadzącemu ewidencję działalności gospodarczej.
WAŻNE – osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną która nie podlega wpisowi do CEIDG, o ile zarejestruje się jako podatnik VAT, to podlega obowiązkowi identyfikacji za pomocą numeru NIP. W odmiennym przypadku można posługiwać się numerem PESEL. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Podatnicy podatku VAT lub podatku akcyzowego są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków.
Z kolei osoby fizyczne są obowiązane dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego tylko w przypadku rejestrowania się jako podatnik podatku VAT.
Płatnicy składek ubezpieczeniowych niepodlegający obowiązkowi ewidencyjnemu jako podatnicy ani jako płatnicy podatków, dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminach przewidzianych w odrębnych przepisach dotyczących terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
WAŻNE – zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego.
Potwierdzenie nadania NIP:
Potwierdzeniem nadania NIP dla podmiotów wpisanych do KRS lub CEIDG jest ujawnienie tego numeru w KRS, lub CEIDG.
Do przypadków odmowy nadania NIP przez naczelnika urzędu skarbowego należy zaliczyć m.in.:
Z kolei naczelnik urzędu skarbowego unieważnia z urzędu, w drodze decyzji, NIP nadany podmiotowi, w przypadku:
WAŻNE – nie można posługiwać się unieważnionym NIP, z kolei unieważniony NIP nie może zostać ponownie nadany.
Numer identyfikacji podatkowej (NIP), to ciąg cyfr służących do identyfikacji podatkowej podatników, który nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Numer ten jest wykorzystywany przez przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym. Nie zawsze jednak posiadanie NIP będzie konieczne, albowiem osoby, które nie są zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT oraz osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą ubiegać się o nadanie takiego identyfikatora podatkowego. Wystarczy, że będą posługiwać się swoim numerem PESEL.
A jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy musisz posiadać konto firmowe, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!