Blog ifirma.pl

Promowanie obrotu bezgotówkowego przez Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat obrotu bezgotówkowego w Polskim Ładzie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład wprowadza bardzo dużo różnych zmian przepisów podatkowych. Jednym z haseł przewodnich jest również promowanie obrotu bezgotówkowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów właśnie na ten temat.

Co to są transakcje bezgotówkowe?

Najprościej można określić transakcje bezgotówkowe, jako dokonywanie rozliczeń finansowych bez użycia gotówki. Jest to elektroniczny transfer środków pomiędzy dwoma kontami bankowymi. Mamy następujące rodzaje płatności bezgotówkowych:

 • karta płatnicza z wykorzystaniem terminala,
 • karta płatnicza online,
 • płatności zbliżeniowe BLIK,
 • zlecenie przelewu bankowego.

obrót bezgotówkowy infografika

 

Obrót bezgotówkowy – dlaczego jest promowany?

Otóż jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy o Polskim Ładzie obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie w zwalczaniu szarej strefy i przeciwdziałaniu wprowadzania do obrotu środków finansowych pochodzących z działalności przestępczej.

W jaki sposób jest promowany obrót bezgotówkowy w Polskim ładzie?

Ustawodawca, aby zapobiegać nielegalnym praktykom wprowadził systemy zachęt dla przedsiębiorców. Między innymi osoby, które prowadzą działalność i mają obowiązek posiadania terminala płatniczego mogą skorzystać od 2022 roku z ulgi na terminal.

Kolejną kategorią zachęt jest możliwość otrzymania zwrotu podatku VAT w terminie 15-dniowym. Z takie opcji będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy posiadają status Podatnika Bezgotówkowego.

Obrót bezgotówkowy – podsumowanie

Przedsiębiorcy muszą również pamiętać, że dla nich istotne są limity do dokonywania płatności gotówkowych, które na razie obowiązują jedynie przy transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami i do końca 2022 roku wynoszą 15.000 zł. Od 1 stycznia 2023 roku limit ten zostanie obniżony do 8.000 zł i dodatkowo pojawi się limit płatności gotówkowych dla konsumentów w kwocie 20.000 zł. Warto stosownie wcześnie poznać i zapamiętać te nowe zasady, których nieprzestrzeganie wiąże się z sankcjami dla przedsiębiorcy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie