Bilet jako faktura VAT

bilet jako faktura a VAT

Zastanawiasz się, czy bilet może być fakturą VAT? Sprawdźmy, kiedy to jest możliwe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcom, którzy są czynnymi podatnikami VAT, zależy na tym, aby mieli możliwość odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów. Typowym dokumentem, który daje takie prawo jest faktura. Jednak przepisy podatkowe odnoszą się również do sytuacji, w których inne dokumenty mogą być rozliczane na takich samych zasadach jak faktura. Dzisiaj odpowiemy na pytanie kiedy bilet jest fakturą VAT.

Kiedy wystawiane są bilety?

Potwierdzenie zapłaty w formie biletu dotyczy m.in. sytuacji związanych z:

 • parkowaniem pojazdów,
 • przejazdu autostradą,
 • przejazdu różnego rodzaju środkami komunikacji: pociągiem, samolotem, autobusem, statkiem, promem, komunikacją miejscową.

Nie zawsze otrzymany dokument będzie stanowił podstawę do odliczenia podatku VAT, a niekiedy nie może zostać ujęty również w kosztach uzyskania przychodów.

Bilet jako faktura VAT

Przejazd autostradą płatną lub przejazd koleją, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi, promami, samolotami i śmigłowcami, na odległość nie mniejszą niż 50 km, który jest udokumentowany w formie biletu jednorazowego, będzie fakturą VAT pod warunkiem, że otrzymany bilet posiada następujące informacje:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (wystawcy biletu),
 • numer, za pomocą którego podatnik (wystawca biletu) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT,
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Przy spełnieniu powyższych założeń bilet traktowany jest tak samo jak faktura VAT, a więc dla czynnego podatnika VAT stanowi podstawę do odliczenia podatku tak jak od pozostałych faktur zakupowych.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego, bilet kolejowy na odległość 50 km i większą jest fakturą VAT, pod warunkiem, że został zakupiony w kasie stacjonarnej lub przez konduktora. Natomiast przy zakupie biletów przez internet należy zaznaczyć, że chcemy otrzymać fakturę VAT i podać niezbędne dane. Na życzenie pasażera nadal wystawiane są faktury w przypadku biletów na przejazd koleją na odległość do 50 km.

Bilet w kosztach uzyskania przychodów

Wpisanie biletu do kosztów uzyskania przychodów jest zależne od tego, czy wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też nie, a więc przede wszystkim czy spełnia kryteria podane poniżej:

 • został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, w sposób bezpośredni lub pośredni,
 • został właściwie udokumentowany,
 • nie został wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym.

Pamiętajmy, że sposób dokumentowania kosztów został szczegółowo omówiony w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR. Jeżeli posiadane bilety nie będą zawierały wymaganych danych, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie PKPiR, albo w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, nie ujmiemy biletu w kosztach uzyskania przychodów. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że poniesione wydatki muszą się znaleźć w kosztach, a posiadane bilety nie spełniają wymogów, to powinien zwrócić się do przewoźnika o wystawienie faktury na firmę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość