Blog ifirma.pl

Czy będą REIT-y w Polsce?

|
|
3 minut czytania
Rząd debatuje nad zmianami w prawie, które mają otworzyć drzwi dla REIT-ów w Polsce. Te zmiany mogą być przełomowe dla polskiego rynku nieruchomości i otworzyć nowe możliwości inwestycyjne także dla osób niedysponujących dużym kapitałem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co to są REIT-y?

REIT-y (ang. Real Estate Investment Trusts) to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które umożliwiają inwestowanie środków w nieruchomości przeznaczone do wynajmu.

Formuła funduszy wspólnego inwestowania umożliwia mniejszym inwestorom wejście na rynek nieruchomości, a następnie uzyskanie proporcjonalnego do wkładu udziału w zyskach z wynajmu.

REIT-y w Polsce?

REIT-y istnieją w 40 krajach świata, wśród nich nie ma Polski.

Co ciekawe, prace nad polskimi REIT-ami (uregulowaniem prawno-podatkowym) rozpoczęto w parlamencie około 7 lat temu. Do tematu powracano parę razy. W praktyce co roku były przygotowywane projekty ustawy, ale żaden nie został zrealizowany – albo został wstrzymany, albo wycofany, albo przełożony do spraw mniej priorytetowych.

Teraz, w 2024 roku, temat polskiej ustawy o REIT-ach powraca. Wspominał o niej obecny minister finansów, Andrzej Domański — jeszcze za czasów, kiedy był posłem. A w kwietniu tego roku o koncepcji unormowania REITów, a także preferencjach podatkowych mówił Jacek Tomczak, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który zaprezentował założenia do ustawy o polskich REIT-ach.

Podstawowe założenia dla polskich REIT-ów

Poniżej przedstawiamy koncepcję przedstawioną w kwietniu 2024 roku.

Założenia ogólne
  • Odpowiednikiem zagranicznego REIT ma być S.I.N.N, czyli spółka inwestująca w nieruchomości;
  • S.I.N.N to wehikuł wspólnego inwestowania na rynku nieruchomości na wynajem – spółka akcyjna;
  • Celem S.I.N.N jest umożliwienie inwestorom czerpania korzyści z inwestycji na rynku nieruchomości, tak jakby inwestycje były dokonywane bezpośrednio w nieruchomości, przy jednoczesnym ograniczeniu części ryzyk z tym związanych;
  • Zaleta S.I.N.N to budowanie zasobności inwestorów indywidualnych – znoszą one bariery wejścia na rynek nieruchomości, ograniczają ryzyka koncentracji i zrównują sytuację podatkową drobnych inwestorów indywidualnych z dużymi instytucjonalnym;
  • Inwestowanie wyłącznie w nieruchomości położone w Polsce – zarówno komercyjne, jak i mieszkaniowe, np. biura, centra handlowe, budynki i lokale mieszkalne, domy opieki społecznej, internaty, akademiki itd.
Założenia podatkowe
  • Jednokrotne opodatkowanie spółek S.I.N.N – odroczenie płatności podatku CIT oraz stawka 10%, ETR 20%;
  • Opodatkowanie inwestorów: 0% CIT i PIT od dywidendy wypłaconej przez S.I.N.N;
  • Obowiązkowa dywidenda: co najmniej 90% przychodów z najmu pomniejszonych o podatki oraz koszty (spłatę kredytów, koszty eksploatacyjne, wyposażenie, remont itd.).
Założenia ustrojowe
  • Forma prawna polskich REIT-ów – spółka akcyjna, utworzona na czas nieoznaczony;
  • Kapitał zakładowy – co najmniej 100 mln zł;
  • Siedziba i zarząd – na terytorium RP;
  • Obrót akcjami – na giełdzie w Polsce lub równocześnie za granicą;
  • Rodzaj akcji – tylko na okaziciela, brak akcji uprzywilejowanych;
  • Statut ma zawierać informacje o zasadach strategii gospodarczej spółki typu S.I.N.N. i jej spółek zależnych (w tym informacje o rodzaju nieruchomości i kryteriach ich doboru).

Pełna prezentacja znajduje się w dokumencie:
Polskie REIT-y – nowe perspektywy dla rynku nieruchomości, inwestorów i polskiej gospodarki, sporządzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Podkreślić należy, że powyższy dokument to ogólne założenia, szkic, nad którym wspólnie pracują resorty finansów oraz rozwoju. Na razie trwają wewnętrzne analizy i prekonsultacje z rynkiem.

Pozostało nam czekać, czy tym razem próba wdrożenia oczekiwanych od lat legislacji zakończy się sukcesem.

Obecnie w Polsce głównym źródłem finansowania nieruchomości komercyjnych nadal jest kapitał zagraniczny. Działalność krajowych REIT-ów (S.I.N.N.) może stopniowo zmienić tę sytuację. Fundusze firm inwestujących w nieruchomości mogą stanowić ważny element budowy kapitału krajowego. Jeśli minister dotrzyma obietnicy, również zwykli obywatele z niewielkimi oszczędnościami, w tym również emeryci, będą mogli zarabiać na wynajmie nieruchomości, w tym mieszkań.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie