Blog ifirma.pl

Ryczałt samochodowy dla pracownika

|
|
3 minut czytania
Pracownik może wykorzystywać do celów służbowych swój prywatny samochód. Koszty jego używania mogą być mu zwrócone w formie ryczałtu lub na podstawie kilometrówki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Pracownik może wykorzystywać do celów służbowych swój prywatny samochód. Koszty jego używania mogą być mu zwrócone w formie ryczałtu lub na podstawie kilometrówki.

Ryczałt samochodowy

Aby otrzymać zwrot kosztów w formie ryczałtu pracownik musi najpierw zawrzeć umowę cywilnoprawną z pracodawcą. Ryczałt obliczany jest jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu oraz miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne. Stawki za 1 km przebiegu uzależnione są od pojemności skokowej silnika. Nie mogą być one wyższe niż: pojemność skokowa silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł, pojemność skokowa silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł. Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca. Przy jego określaniu brana jest pod uwagę liczba mieszkańców w gminie lub mieście, w którym jest zatrudniony pracownik. Limit ten nie może przekroczyć: do 100 tysięcy mieszkańców – 300 km, przy liczbie mieszkańców od ponad 100 tysięcy do 500 tysięcy – 500 km, przy ponad 500 tysiącach mieszkańców – 700 km.

Maksymalne kwoty ryczałtów wynoszą:

Limit kilometrów Pojemność silnika do 900 cm3 Pojemność silnika powyżej 900 cm3
300 km 156,42 zł 250,74 zł
500 km 260,70 zł 417,90 zł
700 km 364,98 zł 585,06 zł
Zwrot kosztów następuje po uprzednim złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać następujące elementy: dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny), ilość dni nieobecności pracownika w danym miesiącu oraz ilość dni w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Kwotę tak ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika oraz za każdy dzień roboczy, w którym nie dysponował on pojazdem służbowym bez względu na faktyczną ilość dni w miesiącu. Wypłacona kwota ryczałtu stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy, ale tylko do wysokości limitu podanego w tabeli. Kwota ta stanowi jednocześnie przychód pracownika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie jest ona oskładkowana.

Ewidencja przebiegu pojazdu

Zwrot kosztów za używanie samochodu będącego własnością pracownika może także nastąpić, jak już wcześniej wspomniano, na podstawie tzw. kilometrówki. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu przez pracownika, która na koniec miesiąca zostaje potwierdzona przez pracodawcę. Ewidencja przebiegu, o której mowa, powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko i imię, adres zamieszkania osoby używającej pojazd, numer rejestracyjny pojazdu, pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km, sumę wynikającą z przemnożenia kilometrów i stawki oraz podpis pracodawcy i jego dane. Zwrot ustala się jako iloczyn faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, która jest taka sama jak przy ryczałcie. Wypłacone pracownikowi z tego tytułu kwoty są kosztem uzyskania przychodu pracodawcy, ale tylko do wysokości limitu podanego wyżej w tabeli. Kwota ta stanowi jednocześnie przychód pracownika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast nie jest ona oskładkowana.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 3 czerwca 2009 o 10:36
   Wojciech Bucior

   Czy przy umowie-zleceniu obowiązują te same zasady?

  2. 3 czerwca 2009 o 15:04
   Joanna Zalewska

   Przedstawiaone zasady odnoszą się także do samochodów prywatnych wykorzystywanych przez zleceniobiorców.

  3. 2 grudnia 2009 o 12:58
   Beata Bak

   czy istnieje jakaś kwota zwolnienia przychodów do opodatkowania pracownika z tytułu uzyskania zwrotu za jazdę lokalną samochodem prywatnym? czy każda złotówka przychodu podlega opodatkowaniu?

  4. 3 grudnia 2009 o 18:43
   Katarzyna Budzińska-Gałan

   Każda kwota wypłacona pracownikowi z tytułu używania przez niego samochodu prywatnego w jazdach lokalnych stanowi jego przychód i podlega opodatkowaniu. Kwoty wypłacone ponad ministerialny limit są przychodem pracownika, ale nie są kosztem dla pracodawcy.

  5. 22 listopada 2011 o 19:20
   Magdalena Turowska

   Jestem zatrudniona na umowę zlecenie, aby wykonywać pełny zakres obowiązków muszę korzystać z własnego samochodu. Czy zleceniodawca ma obowiązek zwrotu kosztów związanych z użytkowaniem samochodu prywatnego. Jeśli tak to proszę o podanie odpowiedniego paragrafu.

  6. 24 listopada 2011 o 14:00
   Katarzyna Budzińska-Gałan

   Nie ma takiego obowiązku. Musi to wynikać z umowy. Dodatkowo kwota ta stanowi przychód w ramach umowy zlecenie i podlega opodatkowaniu.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie