|
|
4 minut czytania

Ryczałt za pracę zdalną – czy powinien być wliczony do wynagrodzenia za czas urlopu?

Zastanawiasz się czy ryczałt za pracę zdalną powinien być wliczony do wynagrodzenia urlopowego? W dzisiejszym artykule poruszymy to zagadnienie.

ryczałt za pracę zdalną

Nowe rozwiązania wprowadzone do ustawy Kodeks pracy cieszą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Szczególnym zainteresowaniem i popularnością cieszy się praca zdalna. Jednak jak to bywa z nowościami, są też wątpliwości ze stosowaniem nowych przepisów. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy ryczałt za pracę zdalną powinien być wliczony do wynagrodzenia za czas urlopu?

Ryczałt za pracę zdalną

Praca zdalna jest najczęściej wykonywana w miejscu zamieszkania. Do prawidłowej realizacji zadań pracownikowi potrzebny jest w szczególności sprzęt, najczęściej jest to komputer lub laptop i internet. Te urządzenia działają pod warunkiem dostępu do źródła energii i posiadania dostępu do sieci internet. Koszty z tego tytułu ponosi pracownik, dlatego ustalona została zasada wypłacania ryczałtu, który ma zrekompensować poniesione wydatki. Zasady wypłaty u każdego pracodawcy mogą być ustalane indywidualnie, najczęściej są zapisane w zawartych porozumieniach z pracownikami.

Więcej szczegółowych informacji na temat zasad ustalania i rozliczania ryczałtu lub ekwiwalentu za pracę zdalną omówiono szczegółowo w podlinkowanej publikacji.

Uwaga!

Organy podatkowe potwierdzają w wydawanych rozstrzygnięciach, że ryczałt za pracę zdalną nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a to oznacza, że nie jest opodatkowany i oskładkowany

Jakie składniki wynagrodzenia znajdują się w wynagrodzeniu urlopowym?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu zostały opisane w Rozporządzeniu z 1997 roku, które jest cały czas obowiązujące. W tym przepisie pojawia się jedynie bardzo ogólna informacja co się wlicza, a czego się nie wlicza do wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy
Do wynagrodzenia urlopowego nie jest wliczane:
  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź osiągnięcia,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy,
  • za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • nagród jubileuszowych,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego i innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  • wynagrodzenia za czas choroby,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród,
  • odpraw emerytalnych, rentowych i innych odpraw,
  • wynagrodzeń i odszkodowań z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu korzystania z urlopu
Zmienne składniki wynagrodzenia za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc uwzględnia się w średniej kwocie z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc udzielenia urlopu, a w przypadku dużych wahań do obliczenia wynagrodzenia przyjmuje się okres 12 miesięcy

Ryczałt za pracę zdalną – czy powinien być wliczony do wynagrodzenia za czas urlopu?

W przepisach, o których pisaliśmy powyżej, nie pojawia się informacja, z której by wynikało wprost, że w podstawie do urlopu wypoczynkowego brany jest pod uwagę ryczałt za pracę zdalną. Z przepisów Rozporządzenia wynika co prawda, że brane jest pod uwagę wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, ale nie ma szczegółowych informacji, co mieści się pod tymi pojęciami. Na chwilę obecną (czerwiec 2024 r.) nie ma tak naprawdę wypracowanego stanowiska w tej sprawie. Jedni uważają, że taki ryczałt może się znaleźć w wynagrodzeniu urlopowym. Inni traktują wypłacony ryczałt, jako zwrot wydatków, bo tak w rzeczywistości jest, który trudno określać mianem wynagrodzenia za pracę. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, żeby ryczałt za pracę zdalną nie był wliczany do wynagrodzenia urlopowego, jest brak podatku i składek ZUS w tej części. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi jak postąpić, tym bardziej że brakuje również rozstrzygnięć w tej sprawie.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji podjęliśmy temat rozliczania ryczałtu za pracę zdalną w wynagrodzeniu urlopowym. Przepisy dotyczące zasad wyliczania takiego wynagrodzenia było tworzone bardzo dawno i brakuje w nich wskazówek, w jaki sposób postąpić w niektórych sytuacjach. W publikacjach na ten temat pojawiają się dwa sprzeczne ze sobą stanowiska. Brakuje również interpretacji podatkowych, na które można by było się powołać. Dlatego nie udzielimy wiążącej odpowiedzi na pytanie, czy ryczałt za pracę zdalną znajdzie się w podstawie do wynagrodzenia urlopowego, czy też nie. Pracodawcy muszą sami zdecydować, jak w takich przypadkach należy postąpić. Autor publikacji przychyla się do stanowiska nieujmowania ryczałtu do wynagrodzenia urlopowego argumenty, które za tym przemawiają, zostały przywołane w treści artykułu.

Stan prawny na dzień: 02.07.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie