W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta w swojej działalności z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony zakłada się, że jest to samochód ciężarowy. W zasadzie jest to prawda, jednak co ciekawe – ani przepisy o VAT, ani o PIT nie definiują wprost samochodu ciężarowego. Jak zatem ustalić, który samochód będzie ciężarowym w świetle ustaw podatkowych?
Samochód ciężarowy a Ustawa o VAT
W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.
Przez analogię uznaje się zatem, że samochodem ciężarowym w świetle Ustawy o VAT jest przede wszystkim pojazd, którego DMC przekracza 3,5 tony.
Ponadto w definicję samochodu ciężarowego według Ustawy o VAT wpisują się także:
- Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
- Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- Pojazdy specjalne, tj.:
- Agregaty elektryczne i spawalnicze,
- Do prac wiertniczych,
- Koparki i koparko-spycharki,
- Ładowarki,
- Przenośniki do prac konserwacyjno-montażowych,
- Żurawie samochodowe.
Uwaga!
Warunkiem uznania za samochody ciężarowe pojazdów o DMC mniejszej niż 3,5 tony jest zaświadczenie w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe badanie techniczne.
Samochód ciężarowy a Ustawa o PIT
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie posługuje się pojęciem samochodu ciężarowego. W tej ustawie natomiast spotkamy się wprost z definicją samochodu osobowego – generalnie jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.
Tym samym, analogicznie jak w VAT, za samochody ciężarowe można uznać te, których DMC jest większa niż 3,5 tony.
Ustawa o PIT wyróżnia także dodatkowe wyjątki, które pokrywają się z tymi wymienionymi w Ustawie o VAT. Można zatem stwierdzić, że jeśli samochód został uznany za ciężarowy na podstawie przepisów Ustawy o VAT, będzie on również samochodem ciężarowym w podatku dochodowym, i vice versa.