Blog ifirma.pl

Sprzedaż wycofanego z firmy środka trwałego kiedy VAT odliczono na zasadzie korekty

|
Zastanawiasz się nad rejestracją do podatku VAT? Wskażemy Ci w jaki sposób możesz skorzystać z przywileju korekty podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który ma możliwość wyboru zwolnienia z rejestracji do podatku VAT bardzo często zastanawia się, czy jednak nie dokonać rejestracji dobrowolnie. Różne mogą być powody takiej decyzji, ale nie to jest tematem naszej publikacji. Dzisiaj zastanowimy się nad rozliczaniem podatku VAT od środka trwałego, który został wycofany do majątku prywatnego, a następnie sprzedany.

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT przywilej korekty VAT naliczonego

Przedsiębiorca, który musi lub chce zarejestrować się do podatku VAT ma możliwość skorzystania z odliczenia podatku VAT naliczonego, który wynika z faktury VAT potwierdzającej zakup środka trwałego. W momencie rezygnacji ze zwolnienia z VAT przedsiębiorca musi pamiętać, jakie ma obowiązki ale nie powinien zapominać o przywilejach temu towarzyszących. Mianowicie w takiej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupionego środka trwałego. Prawo to ma charakter fakultatywny, przedsiębiorca może ale nie musi z niego skorzystać.

Co się stanie gdy przedsiębiorca skorzysta z przywileju odliczenia podatku VAT naliczonego?

W takim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła dokonać odliczenia podatku na zasadzie korekty. Tryb i sposób dokonywania takich korekt został uregulowany w ustawie o podatku VAT. W jakich terminach będzie możliwe odliczenie VAT zależy od wartości początkowej środka trwałego i może wynosić od 1 roku do 10 lat. Odliczenia podatku VAT na zasadzie korekt zostało omówione na przykładach w publikacji, do której link znajduje się tutaj.

Jak powinien postąpić przedsiębiorca przy wycofaniu takiego środka trwałego do majątku prywatnego?

Co do zasady w takim przypadku jeżeli przedsiębiorca skorzystał z przywileju odliczenia podatku VAT naliczonego przy rezygnacji ze zwolnienia z VAT to w momencie wycofania środka trwałego do majątku prywatnego będzie miał obowiązek naliczenia podatku VAT należnego z uwzględnieniem korekt. Wynika to wprost z przepisów ustawy, że również nieodpłatne przekazanie na cele osobiste przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy późniejsza sprzedaż środka trwałego będzie opodatkowana w VAT?

Skoro w momencie wycofania środka trwałego z majątku firmy do majątku prywatnego został rozpoznany obowiązek podatkowy w VAT to już w momencie sprzedaży podatnik nie będzie miał obowiązku ponownego opodatkowania w VAT. Taka sprzedaż będzie już traktowana z punktu widzenia przepisów jako sprzedaż majątku osobistego.

Co w sytuacji kiedy przedsiębiorca nie skorzysta z przywileju odliczenia podatku VAT naliczonego?

Przedsiębiorca może zdecydować, że w momencie rejestracji do podatku VAT nie będzie korzystał z odliczenia VAT na zasadzie korekty od zakupionego wcześniej środka trwałego. Taki środek został pierwotnie wprowadzony do ewidencji w kwocie brutto bez prawa do odliczenia podatku VAT. Wówczas w momencie wycofania środka trwałego do majątku prywatnego zasadne byłoby, żeby przedsiębiorca nie miał również obowiązku do naliczenia podatku VAT należnego, ponieważ nie skorzystał z przywileju do odliczenia podatku VAT naliczonego. Jednakże przepisy ustawy o podatku VAT nie odnoszą się wprost do tego typu sytuacji.

Dlatego też zadano w tym temacie zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej a w odpowiedzi KIS wskazał:
“Podatnik przy wycofaniu powinien taką czynność opodatkować (bez względu na to czy dokonał wcześniej korekty). Natomiast jeśli podatnik chciałby „odzyskać” podatek naliczony od zakupu tego środka trwałego, to tylko poprzez dokonanie korekty w deklaracji za okres, w którym nastąpiła zmiana tj. rejestracja do podatku VAT.”

Przykład
W maju 2020 przedsiębiorca po 2 latach prowadzenia działalności zarejestrował się do podatku VAT. Nie skorzystał z prawa do odliczenia VAT naliczonego od środka trwałego poniżej 15 000 zł nabytego w dniu 10.01.2020, a więc przed rejestracją do podatku VAT. Środek trwały miał wartość 11 000 zł netto i był nabyty na fakturę VAT. W listopadzie 2020 r. przedsiębiorca wycofał środek trwały z firmy.

W świetle odpowiedzi z KIS VAT należny powinien zostać wykazany w rozliczeniu za miesiąc listopad 2020 r. Natomiast jeżeli przedsiębiorca chciałby skorzystać z przywileju rozliczenia podatku VAT naliczonego to powinien tego dokonać poprzez złożenie korekty rozliczenia za miesiąc maj 2020 r., a więc w miesiącu rejestracji do podatku VAT. Oczywiście odpowiedź KIS nie jest wiążąca, dlatego w tego typu sytuacjach należałoby skorzystać z opinii doradcy podatkowego lub zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Podsumowanie

Kwestie podatkowe związane z naliczaniem i odliczaniem podatku VAT od środków trwałych, korekty podatku VAT naliczonego zostały uregulowane w art. 90a i 90b ustawy o VAT. Są to zagadnienia problematyczne dlatego przedsiębiorca każdorazowo przy zmianie przeznaczenia środka trwałego powinien przeprowadzić indywidualną analizę. W przypadku wątpliwości należałoby również zadać pytanie na infolinii podatkowej lub skontaktować się z właściwym miejscowo urzędem skarbowym. Każdy przypadek może różnić się w szczegółach, które mogą być rozstrzygające w danej sprawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie