Środki trwałe w budowie a wartość początkową składnika majątku

środki trwałe w budowie

Środki trwałe w budowie, to składniki majątku, które wymagają nakładu niezbędnych prac, przed wprowadzeniem ich do firmy. Suma wydatków związanych z przygotowaniem ich do użytkowania będzie stanowiła wartość początkową. Sprawdź, jakie koszty wpłyną na wysokość amortyzacji!

Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową zakupionych środków trwałych uznaje się ich cenę nabycia. Na cenę tę składają się natomiast wszystkie wydatki związane z danym składnikiem majątku, poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania. Środki trwałe w budowie, to składniki majątku, które wymagają nakładu niezbędnych prac, przed wprowadzeniem ich do firmy. Suma wydatków związanych z przygotowaniem ich do użytkowania będzie stanowiła wartość początkową. Sprawdź, jakie koszty wpłyną na wysokość amortyzacji!

Co powiększy wartość początkową składnika majątku?

Środek trwały w budowie to składnik majątku w trakcie przygotowania do użytkowania i jednocześnie kompletowania jego wartości początkowej. Zgodnie z ustawą o PIT, do ceny nabycia środka trwałego, która będzie stanowiła jego wartość początkową należy zaliczyć:

 • kwotę należną zbywcy,
 • materiały, części niezbędne do zbudowania środka trwałego,
 • wydatki na ekspertyzy i opinie,
 • koszty transportu, załadunku i wyładunku,
 • koszt ubezpieczenia w drodze,
 • koszt montażu,
 • opłaty notarialne, skarbowe i inne,
 • kwota VAT, która zgodnie z ustawą o VAT nie może zostać odliczona (np. w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia),
 • wydatki na zakup specjalistycznego oprogramowania,
 • podatek akcyzowy, cło oraz inne opłaty pobierane przy zakupie środka trwałego,
 • odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego, zapłacone do dnia przyjęcia go do użytkowania,
 • prowizje od tego kredytu,
 • zrealizowane różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania,
 • media zużyte do wytworzenia nowego środka trwałego lub dostosowania zakupionego składnika majątku do używania,
 • wynagrodzenia pracowników uczestniczących w pracach związanych z danym środkiem trwałym w budowie.

Środki trwałe w budowie – jak to wygląda w praktyce?

W trakcie „budowy” środka trwałego najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie osobnego zestawienia, w którym pojawią się wszystkie koszty wpływające na wartość początkową przyszłego środka trwałego – jak w przykładzie poniżej.

Przykład 1

Firma XYZ będąca czynnym podatnikiem VAT zakupiła nową maszynę na produkcję (faktura na 100 000 zł netto. W tabeli poniżej wpisane zostały wszystkie wydatki związane z uruchomieniem maszyny (stanowiące środek trwały w budowie).

LP.
Dostawca
Nr faktury
Data faktury
Kwota netto
Opis
1
Stalex
1/1/2018
15.01.2018
100 000 zł
Zakup maszyny
2
TransPol
12/sty/18
30.01.2018
10 000 zł
Tranport maszyny
3
ABC
10/1/POL
01.02.2018
5 000 zł
Montaż maszyny
4
PROCES
9882012
15.02.2018
10 000 zł
Szkolenie z obsługi maszyny
RAZEM
125 000 zł
 

28 lutego maszyna została przyjęta do użytkowania, na podstawie dokumentu OT, w wartości początkowej 125 000 zł (wzór dowodu przyjęcia środka trwałego znajdziesz tutaj).

▲ wróć na początek

Amortyzacja jednorazowa według nowych zasad – kiedy się opłaca?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość