Środki trwałe w działalności a wartość początkowa

Zanim składnik majątku stanie się częścią majątku firmowego, należy we właściwy sposób określić jego wartość początkową. Będzie ona bowiem stanowiła podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, które ujmowane są w kosztach podatkowych firmy.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Zanim składnik majątku stanie się częścią majątku firmowego, należy we właściwy sposób określić jego wartość początkową. Będzie ona bowiem stanowiła podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, które ujmowane są w kosztach podatkowych firmy. Jak zatem ustalić wartość początkową środka trwałego?

Wartość początkowa zakupionego środka trwałego

W przypadku środków trwałych pozyskanych w drodze zakupu, wartość początkową stanowi cena nabycia, na którą składają się:
 • cena zakupu (wynikająca z faktury lub umowy) – kwota należna sprzedającemu, bez VAT i akcyzy, które podlegają odliczeniu (czyli wartość netto z faktury w przypadku podatników VAT czynnych lub wartość brutto w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia),
 • koszty związane z zakupem środka trwałego, naliczone do dnia przekazania go do użytkowania, w tym np.:
  • koszty transportu, wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
  • montażu, instalacji, uruchomienia programów komputerowych,
  • opłaty notarialne, skarbowe,
  • zapłacone odsetki,
  • cło, akcyza.
Co ważne, w cenie nabycia środka trwałego należy uwzględnić także zrealizowane różnice kursowe, przypadające na faktury związane z jego wartością początkową.

Środek trwały nabyty wcześniej a wartość początkowa

Jeżeli do ewidencji środków trwałych wprowadzamy składnik majątku zakupiony przed jej założeniem i nie posiadamy żadnego dokumentu potwierdzającego jego zakup, wówczas wartość początkową określa się w wysokości wynikającej z wyceny, dokonanej z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego typu. Co ważne, wycena taka powinna zostać dokonana na grudzień roku poprzedzającego rok wprowadzenia go do ewidencji.

Wytworzenie środka trwałego a wartość początkowa

Możliwe jest także wykorzystywanie w działalności środka trwałego, który przedsiębiorca wytworzy we własnym zakresie. W takim wypadku wartość początkową będzie stanowił koszt wytworzenia. Składają się na niego:

 • rzeczowe składniki majątku i wykorzystane usługi obce,
 • koszty wynagrodzeń za pracę oraz pochodne,
 • inne koszty, które można zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych, wykazane w cenie nabycia.

Wartość początkowa środka trwałego z darowizny

Przedsiębiorca może także otrzymać środek trwały w ramach darowizny. W takiej sytuacji przy ustalaniu wartości początkowej należy posiłkować się umową darowizny. Jeśli jednak nie zawiera ona takiej informacji, wówczas za wartość początkową przyjmuje się cenę sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu umowy.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce