Wydatek firmowy a prywatny – różnice

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, które z poniesionych wydatków mogą zakwalifikować do wydatków firmowych i jednocześnie do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo ważne jest, by w ewidencji księgowej nie ujmować wydatków prywatnych (osobistych), które nie mogą obniżać dochodu z prowadzonej działalność. Jak je odróżnić?

Koszt firmowy a prywatny wydatek

Najważniejszą różnicą między wydatkiem firmowym a prywatnym jest powiązanie – bezpośrednie lub pośrednie – z przychodem osiąganym w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt podatkowy można uznać właściwie udokumentowane wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub też zachowania lub zabezpieczenia ich źródła (np. najem firmowego lokalu, koszty reklamy etc.). Co więcej, powinny być one ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności.


Ważne!

W art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się katalog wydatków, które nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.


Które prywatne wydatki można zaliczyć w koszty firmowe?

W przypadku niektórych kosztów możliwe jest zakwalifikowanie ich jednocześnie do kosztów prywatnych, jak i firmowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo uznać ich część przypadającą na działalność za koszty podatkowe. Jest to możliwe np. w przypadku odpowiednio ustalonej części kosztów utrzymania mieszkania (jak czynsz, energia, dostęp do internetu), którego fragment jest wykorzystywany na cele związane z firmą. Innym przykładem są wydatki związane z prywatnym samochodem (w części, na jaką pozwala na to prowadzona kilometrówka).Istnieją również wydatki, które zdaniem wielu podatników można uznać za związane pośrednio lub bezpośrednio z prowadzoną działalnością, jednak organy podatkowe przypisują im bardziej prywatny niż firmowy charakter. Jest tak np. w przypadku wydatków na ochronę zdrowia właściciela firmy, karnety na siłownię czy basen, jak również zakup eleganckiej odzieży (jak garnitur) czy też okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy. W tego typu przypadkach często istnieje ugruntowana linia orzecznicza, zgodnie z którą wydatki takie nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.


Uwaga!

Co ważne, sam fakt uzyskania faktury wystawionej na firmę nie przesądza o tym, że dany wydatek stanowi koszt firmowy. Każdorazowo należy sprawdzić, czy spełnia on warunki z ustawy o PIT pozwalające na uznanie go za koszt podatkowy.


Sprawdź, jak możesz udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi