Blog ifirma.pl

Kursy i szkolenia przedsiębiorcy

|
|
3 minut czytania
W warunkach gospodarki rynkowej ciągłe doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych wydatnie wpływa na poprawę konkurencyjności świadczonych usług i produkowanych dóbr. Kursy i szkolenia przedsiębiorcy, ich zakres oraz formy mogą być różnorodne. Począwszy od najbardziej chyba popularnych kursów językowych, po specjalistyczne studia podyplomowe lub doktoranckie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Warunek powiązania kosztu z przychodem firmy

Przy spełnieniu pewnych warunków wydatki związane z edukacją mogą zostać podatnikowi częściowo zrekompensowane poprzez wpisanie ich w ciężar kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej. Nie chodzi o wydatki na samo szkolenie, ale również o wszystkich z nim powiązanych czyli o kosztach przejazdów i noclegów.

Wydatki ponoszone przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na naukę w formach szkolnych i pozaszkolnych są kosztami podatkowymi. Bez żadnych ograniczeń kwotowych, jeżeli spełniają ogólne kryteria określone treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby spełnić warunki powołanego przepisu, wybór profilu kształcenia powinien być dokonany pod kątem aktywności zarobkowej podatnika, tak aby zdobyta wiedza lub umiejętności praktyczne mogły być zastosowane w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wykazanie związku pomiędzy wydatkiem a przychodem

Po stronie podatnika leży obowiązek wykazania związku między poniesionym wydatkiem a osiąganiem przychodów. Wydatek na szkolenie zawsze jest oceniany indywidualnie pod kątem rzeczywistej przydatności i związku ze źródłem przychodów. Zdarza się, że urzędowe interpretacje podobnych stanów faktycznych mogą się różnić od siebie diametralnie.

Największe kontrowersje wzbudza kwestia kwalifikacji wydatków poniesionych na taki rodzaj kształcenia, którego celem jest:

 • przygotowanie się do zmiany przedmiotu działalności lub
 • zdobycie umiejętności i uprawnień, które pozwolą poszerzyć zakres aktywności gospodarczej podatnika, bądź
 • pogłębienie wiedzy ogólnej, niezwiązanej bezpośrednio z wykonywanymi czynnościami.

Szkolenia jako koszt przedsiębiorcy: kurs językowy

Kursy językowe należą do najczęściej podejmowanych szkoleń, stąd częste pytania czy można je zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu. Niestety, w wypadku kursów mających na celu ogólnie rozumianą „naukę języka” US pytane o możliwość potraktowania wydatków jako koszt podatkowy twierdzą, że:

„wydatki ponoszone na naukę języków obcych podnoszą ogólny poziom wiedzy wnioskodawcy i stanowią wydatek osobisty, niezwiązany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2008, sygn. IBPB1/415-286/08/MW (KAN-3482/04/08/KAN-5956/06/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach).

Ale w przypadku, gdy zapytanie zawierało szczegółowe informacje o prowadzonej działalności gospodarczej i przekonująco potrafiło wykazać związek przychodu z wydatkiem na specjalistyczny kurs językowy interpretacja US miała korzystny dla podatnika charakter:

„Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, wynika, że kurs języka angielskiego był kursem specjalistycznym, operującym terminologią prawniczą i chemiczną. Zatem poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z uczestnictwem w tym kursie miały wpływ na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z tym kursem językowym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2008, sygn. ILPB1/415-61/08-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu).

Kursy prawa jazdy – kategorii B

To drugie z powszechnie zdobywanych uprawnień i umiejętności, o które pytają podatnicy w kontekście zaliczenia wydatku w koszty prowadzenia działalności. Odpowiedzi US są rygorystycznie negatywne, chociaż US podaje warunek, pod jakim można by zaliczyć wydatek w koszty prowadzonej działalności:

„Uzyskanie prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi jest potrzebne zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie w celu kierowania pojazdami do celów osobistych. Tak więc wydatek poniesiony na uzyskanie prawa jazdy nie ma ścisłego związku tylko z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskanie prawa jazdy ułatwi Wnioskodawczyni w znacznym stopniu również życie prywatne. Jeżeli Wnioskodawczyni udowodni, że poniesiony wydatek na uzyskanie prawa jazdy związany jest wyłącznie z pozarolniczą działalnością gospodarczą, wówczas wydatek ten będzie stanowił koszt podatkowy prowadzonej działalności. Reasumując, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wydatki poniesione w związku z uzyskaniem prawa jazdy nie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2009, sygn. IPPB1/415-1250/08-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 3 grudnia 2009 o 13:08
   metanoia

   Oprócz kursów językowych bardzo istotne, jeśli nie najważniejsze są szkolenie z rozwoju osobistego. Często ludzie nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, bo ograniczani są przez środowisko bądź własne przekonania, nawyki czy po prostu nieumiejętność zarządzania swoim czasem.
   Miałam przyjemność odbyć szkolenie w firmie [usunięte przez moderatora] na temat tego, jak w pełni być skutecznym w działaniu. 3 dni warsztatów dały mi bardzo dużo do myślenia nie tylko o sobie, ale i moim otoczeniu. Mój samoświadomość wzrosła, podobnie jak efektywność działania.
   Tego typu motywacyjne przedsięwzięcia powinny być na porządku dziennym we wszystkich firmach. Polecam.

  2. 3 grudnia 2009 o 15:35
   Hanna Liczner

   Z pewnością są przydatne, ale jak wynika z treści artykułu, zaksięgowanie ich jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej zostałby zakwestionowany przez kontrolę skarbową.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie