Wykup z leasingu jako osoba prywatna a wykup do firmy – jak policzyć korzyści?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Umowa leasingu dobiega końca i przedsiębiorca staje wobec wyboru: wykupić auto z leasingu jako osoba prywatna czy też wykupić w ramach działalności gospodarczej?

Umowa dobiega końca i pora na wykup z leasingu? Pytanie: wykupić auto z leasingu jako osoba prywatna czy też w ramach działalności gospodarczej? Opłacalność wyboru między tymi możliwościami zależy od wielu elementów. Najważniejsze to różnica między wartością rynkową a wartością wykupu i zamiary przedsiębiorcy wobec auta.

Wykup samochodu z leasingu

Jeżeli przedsiębiorca zamierza wymienić pojazd na nowy (np. zawrzeć kolejną umowę leasingu), im większa jest różnica między niższą wartością wykupu a wartością rynkową, po której może sprzedać auto po wykupie – tym bardziej opłacalny jest wykup z leasingu jako osoba prywatna. Wykup jako osoba prywatna auta nie jest kosztem, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (auta nie używamy w firmie). Jednakże po upływie pół roku nie wystąpi ani podatek dochodowy ani VAT od sprzedaży. Wykup w ramach działalności jest kosztem, ale sprzedaż pojazdu jest przychodem. Dodatkowo należy mieć na względzie przepisy o kasie fiskalnej.

Przykłady kalkulacji dla sprzedaży auta za 50 tys. zł

Wykup: 1 000 zł

Wartość wykupu 1 000 zł

Koszt, vat naliczony: 0 zł

Podatek dochodowy od sprzedaży/VAT od sprzedaży: 0 zł

Brak związku z przepisami o kasie fiskalnej.

Koszty: 813,01 zł + 93,50 zł (nieodliczony VAT) = 906,51 zł

Odliczenie VAT: 93,49 zł

Podatek dochodowy od sprzedaży: 39 744 zł x stawka podatku 18%/32% lub 19%

Podatek VAT od sprzedaży: 9 256 zł – korekta podatku naliczonego od nabycia

W skrajnym przypadku (próg 32% przy skali), podatnik może zostać zmuszony do odprowadzenia przeszło 22 tys. zł podatku tj. niemal połowy kwoty otrzymanej ze sprzedaży pojazdu. W przypadku progu 18% i podatku liniowego 19% sumarycznie podatki wyniosą ponad 17 tys. zł.

Dodatkowo należy mieć na względzie, że w przypadku auta o wartości pow. 10 tys. zł, zakup jest kosztem przez odpisy amortyzacyjne (poniżej tej wartości zakup ŚT można jednorazowo rozliczyć). Najszybsza metoda amortyzacji to 40% rocznie; w przypadku sprzedaży wartość wykupu minus dotychczasowa amortyzacja stają się kosztem z tyt. tej sprzedaży.

Wykup: 40 000 zł

Wartość początkowa ŚT: 32 520,33 zł + 3 739,84 zł (nieodliczony VAT) = 36 260,17 zł

Koszt: miesięczny odpis amortyzacyjny: 1 208,67 zł

Odliczenie VAT: 3 739,83 zł

Podatek dochodowy od sprzedaży: ustalamy dochód: 40 650 zł – (36 260,17 zł – dokonane do momentu sprzedaży odpisy amortyzacyjne); kwota dochodu x stawka podatku 18%/32% lub 19% = podatek dochodowy

Podatek VAT od sprzedaży: 9 256 zł – korekta podatku naliczonego od nabycia

Korekta podatku naliczonego wynosi: suma m-cy od m-ca sprzedaży do 60 m-ca od miesiąca zakupu/60 miesięcy. Otrzymaną wartość mnożymy przez kwotę nieodliczonego przy zakupie podatku VAT 3 739,84 zł.

O powstałą w ten sposób kwotę korekty podatku naliczonego mamy prawo obniżyć VAT należny od sprzedaży.

Powyższe kalkulacje nie uwzględniają innych transakcji zawieranych przez przedsiębiorcę, które mogą mieć wpływ na opłacalność decyzji. Doliczenie sprzedaży wykupionego z leasingu auta może np. spowodować przekroczenie progu, od którego stosuje się stawkę 32% przy opodatkowaniu skalą. Lub przeciwnie – sprzedaż tego rodzaju auta w działalności pomoże wykazać dochód lub zmniejszyć straty w firmie z ujemnym wynikiem podatkowym. Kalkulacja opłacalności wyboru winna zatem uwzględniać nie tylko kalkulację wykupu, ale również pozostałe operacje w danym okresie.

Leasing a kasa fiskalna

Wartość sprzedaży pojazdu przekracza limity kwotowe zwolnienia z rejestracji obrotu na kasie fiskalnej (20 tys. zł). Jednakże w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewidziano w załączniku w poz. 50 zwolnienie dla sprzedaży samochodów firmowych, wprowadzonych do ewidencji ŚT – pod warunkiem, że do tej transakcji wystawiona została faktura. Sprzedając samochód firmowy podatnik jest zobligowany do wystawienia faktury, zatem spełnia warunki zwolnienia i mimo przekroczenia limitu przez transakcję sprzedaży auta nie jest zobligowany do zakupu kasy. Jeśli kasę już posiada, również nie ma obowiązku rejestracji transakcji na kasie rejestrującej.

Planujesz sprzedaż auta wykupionego z leasingu? Przeczytaj, jakie czekają cię obowiązki!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość