Blog ifirma.pl

Wykupienie samochodu po leasingu

|
|
3 minut czytania
Leasingobiorca po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Leasingobiorca po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu. Osoby prawne nie mają w tym przypadku możliwości takich jak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i człowiek, który ją firmuje, to pod względem prawnym ta sama osoba. Przepisy prawa cywilnego nie przewidują w takim przypadku dwóch odrębnych osobowości prawnych dla tej samej osoby fizycznej. Dopuszcza się możliwość wykupu przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą samochodu osobowego prywatnie, mimo że leasing był na firmę.

Zaletą prywatnego wykupu samochodu z leasingu jest przede wszystkim fakt, że już po upływie 6 miesięcy od jego nabycia może przysługiwać prawo do jego sprzedaży na podstawie umowy cywilno-prawnej kupna-sprzedaży. Korzyść wynika przede wszystkim z faktu, że nie powstanie w takiej sytuacji przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani konieczność zapłaty podatku vat. Z uwagi na fakt, iż pojawiają się różne interpretacje tego zagadnienia sugeruję jednak postarać się o własną indywidualną interpretację. Wnioski można składać osobiście w siedzibie właściwego Dyrektora Izby Skarbowej lub wysłać je pocztą.

Odpłatne zbycie samochodu dokonane przez podatnika po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym pojazd został nabyty, nie będzie stanowić źródła przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym uzyskany przez podatnika dochód z tego tytułu nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości zaliczenia wydatku na wykup i eksploatację samochodu do kosztów uzyskania przychodów oraz konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych przez nabywcę samochodu.

Wykup samochodu na firmę może być korzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Zyskuje on wtedy możliwość odliczenia 60 % podatku naliczonego z faktury dokumentującej wykup samochodu oraz możliwość zaliczenia wydatku związanego z wykupem samochodu do kosztów uzyskania przychodów w drodze jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla pojazdów o wartości nie większej niż 3.500 zł.

Dodatkowo sprzedaż samochodu stanowiącego majątek firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem vat (po upływie min. 6 miesięcy od wykupu), jednak, niezależnie od tego, kiedy nastąpi, spowoduje powstanie podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niewątpliwą zaletą przy sprzedaży samochodu firmowego jest też brak opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży samochodu .

Sprawdź również jak rozliczyć sprzedaż pojazdu wykupionego po leasingu firmowym
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie