Blog ifirma.pl

Zakup okularów dla pracownika

|
|
3 minut czytania
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi pracującemu przy komputerze okulary? Obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi powstaje wtedy, gdy badania z zakresu medycyny pracy potwierdzą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi pracującemu przy komputerze okulary? Obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi powstaje wtedy, gdy badania z zakresu medycyny pracy potwierdzą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym. Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, jeśli praca tego pracownika przed monitorem wynosi co najmniej połowę jego dobowego czasu pracy.

Przykład 1:

Pracownik zajmuje się wystawianiem faktur w magazynie firmy. Jego praca polega na ciągłej obsłudze komputera. Pracownik pracuje 8 godzin dziennie. W takiej sytuacji pracownik pracuje przed monitorem ponad 4 godziny dziennie i przysługuje mu prawo do zapewnienia okularów.

Przykład 2:

Pracownik jest zatrudniony na część etatu w wymiarze 1/4 i w jednym dniu tygodnia pracuje po 8 godzin. Praca polega na ciągłej obsłudze klienta za pomocą komputera. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek takiemu pracownikowi zapewnić okulary, jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność. W przepisach nie jest podane, że pracownik musi codziennie pracować przez połowę swojego czasu pracy przed komputerem, aby miał zapewnione okulary.

Refundacja zakupu okularów

Może się zdarzyć, że pracownik używa innych okularów na co dzień, a innych do pracy przy monitorze. W takiej sytuacji refundacja dotyczy tylko okularów do pracy przy monitorze.

W obowiązujących przepisach nie jest nigdzie uregulowane jakie konkretnie mają być zapewnione pracownikowi szkła i oprawy. Należy to rozumieć, że mają to być szkła i oprawy w standardzie podstawowym. Z przepisów nie wynika wprost w jakiej wysokości jest refundacja zakupu okularów. Taka informacja może wynikać z regulaminu pracy danej firmy, gdzie jest określona wartość refundacji. W takim regulaminie może też być zapis o częstotliwości wymiany szkieł lub opraw.

W sytuacji gdy nastąpi poprawa lub pogorszenie stanu wzroku u pracownika, pracodawca nie może odmówić pracownikowi wcześniejszej refundacji okularów. Pracownik ma prawo zgłosić pracodawcy pogorszenie stanu wzroku i pracodawca powinien pracownika skierować na badania, mimo że badania które posiada pracownik są jeszcze ważne.

Jeżeli zakup okularów jest zgodny z przepisami BHP, to wartość zakupionych okularów jest zwolniona ze składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Wynika to z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakup powinien być odpowiednio udokumentowany fakturą lub rachunkiem. Faktura za zakup okularów jest kosztem dla firmy i księgujemy ją w 13 kolumnie jako pozostałe wydatki. W przypadku gdy faktura jest na kwotę wyższą niż ustalona kwota zwrotu, jaka obowiązuje w danej firmie, to w koszty księgujemy tylko kwotę do wysokości tego limitu.

Okulary dla pracownika – podstawa prawna:

 • § 2 pkt 4, § 3, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – Dz.U. Nr 148, poz. 973,
 • art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312,
 • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 września 2016 o 18:28
   bramfurt

   Mi firma kupiła okulary dlatego, że podczas badań lekarskich miałem zaznaczoną notatkę, iż potrzebuję wymiany szkieł do dalszej pracy. Firma robiła to bardziej dla podniesienia sobie oceny wśród pracowników z niską pensją.

  2. 16 listopada 2020 o 11:36
   Igiełka

   Zdecydowanie powinniśmy zwracać uwagę pracodawcy, że takie okulary są nam potrzebne.

  3. 16 listopada 2020 o 11:36
   KarolaM

   Muszę jakoś sobie załatwić takie okulary bo aż bolą mnie oczy w pracy od tego monitora. :/

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie