Blog ifirma.pl

Zaliczki na podatek dochodowy za listopad lub za IV kwartał

|
|
2 minut czytania
Zaliczki na podatek dochodowy od stycznia do listopada podatnicy uiszczają w terminie do 20-go dnia każdego miesiąca lub kwartału, następującego po miesiącu lub kwartale jaki rozliczają, a więc za styczeń do 20 lutego, za luty do 20 marca… za listopad do 20 grudnia. Przy rozliczaniu się z podatku dochodowego w trybie kwartalnym są to terminy: za I kwartał do 20 kwietnia, za II kwartał do 20 lipca, za III kwartał do 20 października.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Zaliczki na podatek dochodowy od stycznia do listopada podatnicy uiszczają w terminie do 20-go dnia każdego miesiąca lub kwartału, następującego po miesiącu lub kwartale jaki rozliczają, a więc za styczeń do 20 lutego, za luty do 20 marca… za listopad do 20 grudnia. Przy rozliczaniu się z podatku dochodowego w trybie kwartalnym są to terminy: za I kwartał do 20 kwietnia, za II kwartał do 20 lipca, za III kwartał do 20 października. Wpłaty zaliczki na podatek dochodowy dokonuje się w formie przelewu na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego, od 2007r. nie składa się już deklaracji podatkowych PIT-5 i PIT-5L. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaliczki na podatek od dochodów z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego podatnicy płacą w terminie do 20 grudnia.

Rozliczenie miesięczne

Podatnicy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego w trybie miesięcznym do 20 grudnia wpłacają zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i za grudzień w wysokości podwójnej zaliczki jaka została wyliczona za listopad. Jeśli za listopad nie wystąpi zaliczka na podatek dochodowy, to za grudzień również nic nie wpłacamy nawet jeśli prognozowane wyliczenie podatku dochodowego za grudzień wskazuje, że wystąpi takie zobowiązanie wobec fiskusa.

Rozliczenie kwartalne

Przy rozliczaniu się w trybie kwartalnym podatnik też nie wylicza zaliczki na podatek na podstawie rzeczywistych danych za IV kwartał, tylko analogicznie do powyższych zasad wpłaca  do 20 grudnia zaliczkę w wysokości zaliczki jaka została wyliczona za III kwartał. I tutaj również, gdy za III kwartał nie wystąpiła zaliczka na podatek dochodowy, wówczas nie ma zaliczki za IV kwartał – nawet jeśli IV kwartał zakończyłby się wysokim dochodem.

Rzeczywiste rozliczenie podatku

Ostateczne rozliczenie wpłaconych zaliczek podatkowych i rzeczywiście wyliczonego podatku za cały rok nastąpi do końca miesiąca kwietnia 2010 r. w rozliczeniu rocznym na deklaracji PIT-36 lub PIT-36L.

Pozostałe podatki

Podwójna zaliczka odnosi się tylko do podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oraz podatek VAT rozliczamy na normalnych zasadach (miesięcznie lub kwartalnie).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Komentarze czytelników
  1. 22 sierpnia 2012 o 13:22
    baba

    bardzo przydatny komentarz podstawowy jasno i klarownie. A co w takim przypadku: za XI wystawionych faktur 0,00
    za XII za 50 000,00 netto. W którym momencie to rozliczam? czy wpisuję w deklaracji rocznej za styczeń następnego roku? Czyli wystawiając kolejną fakturę w styczniu na 4000,00 netto powinnam wyliczyć podatek od 54 000,00 – koszty itd.

  2. 23 sierpnia 2012 o 15:12
    Hanna Liczner

    To jest artykuł z listopada 2009. Od roku 2012 zmieniły się zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy za grudzień (lub 4 kwartał). W 2012 roku zaliczkę za grudzień oblicza się według tych samych zasad co za inne miesiące.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie