Powrót

Zasiłek rehabilitacyjny

ulga rehabilitacyjna

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni. W przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”) – nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni. W przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”) – nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

Co to jest zasiłek rehabilitacyjny?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje m.in. osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego albo urlopu dla poratowania zdrowia.

Wniosek o przyznanie zasiłku

Osoby ubiegające się o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego muszą złożyć do ZUS określone dokumenty:

Dokumentacja dla pracowników:

 1. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (ZUS Np-7), wypełnia zainteresowany i zakład pracy.
 2. Wywiad zawodowy (ZUS N-10), wypełnia zakład pracy.
 3. Zaświadczenie o stanie zdrowia (ZUS N-9) wystawia lekarz, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba starająca się o świadczenie. Wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku.
 4. Oświadczenie w razie ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Dokumentacja dla przedsiębiorców:

 1. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (ZUS Np-7), wypełnia zainteresowany
 2. Zaświadczenie o stanie zdrowia (ZUS N-9) wystawia lekarz, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba starająca się o świadczenie. Wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku.
 3. Oświadczenie w razie ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.
 4. Zaświadczenie płatnika składek (ZUS-Z3a, od maja 2012 ZUS-Z3b) wypełnia zainteresowany.
Do wniosku należy dołączyć również dokumentację medyczną, np.:
 • karty informacyjne z leczenia szpitalnego oraz inne dokumenty mające wpływ na wydanie orzeczenia,
 • kartę ostatniego badania profilaktycznego w przypadku zatrudnienia, bądź świadczenia pracy w okresie orzeczonej niezdolności,
 • dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej,
 • wszelką posiadaną dokumentację medyczną, wraz z informacją o przebytym leczeniu w okresie ostatnich dwóch lat, lub od ostatniego orzeczenia o niezdolności do pracy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Krzesła rehabilitacyjne

  Z zdobyciem samego zasiłku i tak jest problem bo dużo czasu trzeba na załatwianie tych wszystkich papierków, a i tak jak Pani siedząca krzywo spojrzy to wszystkiego się przyczepić.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość