Zawieszenie działalności gospodarczej a chorobowe

zawieszenie działalności gospodarczej

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim i zastanawiasz się czy przypadkiem nie zawiesić działalności? Spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące cię wątpliwości.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jak każdy może popaść w problemy zdrowotne. Przedsiębiorca ma prawo pójść na zwolnienie lekarskie na takich samych zasadach jak osoby zatrudnione na etacie. Oczywiście świadczenie ZUS wypłacane z tytułu choroby uzależnione jest od wysokości podstawy do naliczania ubezpieczeń społecznych.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Pod pojęciem ubezpieczeń społecznych mieszczą się ubezpieczenia:

 • emerytalne,
 • rentowe,
 • chorobowe,
 • wypadkowe.

Przedsiębiorcy najczęściej wybierają minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, chyba że korzystają z preferencyjnych składek ZUS wówczas ta podstawa jest jeszcze niższa.

Ubezpieczenie chorobowe czy jest obowiązkowe?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Obowiązkowe jest ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dopiero na wniosek przedsiębiorcy może on zostać objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Kolejnym ważnym warunkiem jest terminowe opłacanie składek, wpłaty po terminie powodują utratę prawa do świadczeń chorobowych.

Jakie składki ZUS płaci przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim?

W trakcie chorobowego przedsiębiorca płaci proporcjonalne składki na ubezpieczania:

 • społeczne,
 • Fundusz Pracy.

Proporcja uzależniona jest od ilości dni przebywania na zwolnieniu lekarskim, pomniejszają one wysokość składki należnej za dany okres rozliczeniowy.

Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest w normalnej wysokości, bez względu na to czy przedsiębiorca przebywa na chorobowym przez część miesiąca czy przez cały miesiąc. Na etapie przyznawania świadczenia chorobowego ZUS bada terminowość opłacania składek, dlatego pomniejszenie składek społecznych przed otrzymaniem zasiłku z ZUS może być potraktowane jako niedopłata, która wyklucza przedsiębiorcę z możliwości otrzymania świadczenia.

Czy można zawiesić działalność gospodarczą w trakcie chorobowego?

Oczywiście nie ma przepisów, które stałyby w kolizji z taką decyzją. A więc jeżeli przedsiębiorca i jego lekarz oceni, że stan jego zdrowia jest na tyle poważny, że może przebywać bardzo długo na zwolnieniu lekarskim, a po jego zakończeniu ubiegać się jeszcze o świadczenie rehabilitacyjne to można rozważyć zawieszenie działalności gospodarczej. Dzięki takiej decyzji przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić kosztów opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W dalszym ciągu należy dostarczać zwolnienie lekarskie do ZUS co będzie podstawą do wypłaty świadczeń.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na taką decyzję jedyne co musi zrobić to złożyć wniosek o zawieszeniu działalności do CEIDG. Taka informacja zostanie z automatu przekazana do ZUS, który sporządzi dokumenty wyrejestrowujące i powiadomi pisemnie o tym fakcie przedsiębiorcę.

Przedsiębiorca powinien jeszcze pamiętać, że zawieszając działalność gospodarczą nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a więc zostaje pozbawiony prawa do bezpłatnych świadczeń. Jest oczywiście możliwość w takiej sytuacji skorzystania z:

 • zgłoszenia do ubezpieczeń przez członka rodziny,
 • zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Po wznowieniu działalności gospodarczej przedsiębiorcę ponownie będzie obejmował 90-dniowy okres karencji do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego.

Czy można zawiesić działalność mając zatrudnionych pracowników? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy można zawiesić działalność gospodarczą w trakcie chorobowego?

  Jeżeli przedsiębiorca i jego lekarz oceni, że stan jego zdrowia jest na tyle poważny, że może przebywać bardzo długo na zwolnieniu lekarskim, a po jego zakończeniu ubiegać się jeszcze o świadczenie rehabilitacyjne to można rozważyć zawieszenie działalności gospodarczej. Dzięki takiej decyzji przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić kosztów opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 2. 🔸Zawieszenie działalności a zasiłek chorobowy - jak to wygląda w praktyce?

  Zawieszenie działalności w trakcie choroby nie pozbawia prawa do kontynuowania wypłaty zasiłku chorobowego, a w późniejszym okresie ubiegania się również o świadczenie rehabilitacyjne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Szakill

  Jeśli w trakcie pobierania świadczenia chorobowego zawiesimy działalność na 30 dni, czy będzie to miało wpływ na ciągłość ubezpieczenia i czy w konsekwencji w perspektywie nie zmusi nas do kolejnego trzymiesięcznego okresu wyczekiwania ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość